Bála bych se být těhotná a rodit v Polsku, řekla rázně Ewa Farna. Těžký boj gravidních žen okomentovala Lilia Khousnoutdinova

Zpěvačka Ewa Farna
Zpěvačka Ewa Farna
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2022

Zpěvačka Ewa Farna (28) patří mezi slavné osobnosti, které nemají problém se vyjadřovat k celospolečensky palčivým tématům. Jedním z nich je i aktuální úroveň porodnictví v Polsku a především tamní potratový zákon. Situaci v zemi považuje za strašlivou a narovinu řekla, že by se bála tam těhotná žít a dítě by tam na svět přivést nechtěla. K životě žen v Polsku se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřila také Lilia Khousnoutdinova (33).

Ewa Farna je v českém showbyznysu už stálicí a kromě své hudební kariéry je známá i tím, že se vyjadřuje k náročným tématům, občas i prostřednictvím svých písní. Ohledně svého druhého dítěte, které přijde na svět každou chvíli, ale promluvila hodně otevřeně. Jako poloviční Polka přiznala, že se jí velmi dotýká téma potratového zákona v Polsku a zcela přirozeně by měla obavy přivést dítě na svět právě tam.

"Musím se veřejně přiznat, že jsem měla být pár dní ve Varšavě, kam jsem jela s bráchou. A naléhala jsem na něj, že tam musí být se mnou, a kdyby se cokoliv kolem mého těhotenství dělo, okamžitě mě musí naložit do auta a odvézt mě do České republiky," řekla Ewa Farna v rozhovoru pro rádio Expres FM s tím, že téma Polska a potratů se jí velmi dotýká.

V Polsku je v tuto chvíli možné těhotenství legálně ukončit jen tehdy, pokud je důsledkem incestu nebo ohrožuje život matky. Proti zákonu se protestovalo nejen v Polsku, solidaritu s polskými ženami vyjádřili formou demonstrací i lidé v dalších státech.

"Já v Polsku prostě rodit nebudu. Tam se jednoduše může stát, že vás nezachrání. Zkrátka, já bych se nyní bála být těhotná a žít Polsku. A říkám to i v polských médiích. Jsem sice silně věřící, ale co se děje v Polsku, je prostě strašné," dodala Ewa Farna, kterou děsí mnohé věci, které se dějí u severních sousedů.

Téma polského potratového zákonu rezonuje světem i proto, že už přinesl řadu tragických příběhů. K tématu porodnictví v Polsku se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřila uznávaná dula Lilia Khousnoutdinova.

"Aktuální situace v Polsku je velmi smutná, protože znemožňuje ženám přístup k péči, kterou potřebují a často pro akutní záchranu života. V posledních měsících jsme jako ženy byly svědky opakovaného stejného scénáře, který skončil tragicky. Často neschopnost lékařů poskytnout včasnou lékařskou starostlivost ve formě včasné interrupce ze zdravotních důvodů již zanechala sirotky. Rozhodně žena v každé zemi by měla mít přístup k dogmaticky nezaujaté a volně přístupné komplexní zdravotní péči v oblasti reprodukce. Bohužel momentálně v rámci EU je Polsko místem, kde pro ženu není zcela bezpečné být těhotná," řekla pro ŽivotvČesku.cz politoložka a zakladatelka NF Propolis, které jsou témata ženství, těhotenství a porodů velmi blízká.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.