Bankomat jako riziko přenosu koronaviru: Největším nebezpečím jsou peníze, uvedla mluvčí banky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2020

Bankomaty patří mezi služby, které využívá obrovské množství lidí. Především v době Vánoc spousta z nich vybírá peníze. Kvůli aktuálnímu stavu v důsledku druhé vlny koronaviru, je hodně řešeným tématem, zda je výběr z bankomatů opravdu bezpečný. Pro ŽivotvČesku.cz mluvčí banky uvedla, jaká je současná situace a v čem vidí největší riziko přenosu viru SARS-CoV-2.

Bankomat využívá obzvláště v období vánočních svátků velké množství lidí. Proto není divu, že se toto místo velmi častého každodenního kontaktu stává výrazným rizikem pro přenos koronaviru. Banky sice dbají na prevenci a striktní hygienická pravidla, ale pokud lidé nedodržují určité zásady, mohou se vystavit nebezpečí. Jak se banky snaží předejít zdravotním rizikům spojeným s používáním bankomatu?

"Téměř všechny naše bankomaty jsou bankomaty poslední generace, tím pádem jsou bezkontaktní. To znamená, že do nich nemusíte vkládat kreditní kartu, pouze ji přiložíte přes čip, který je implementovaný v bankomatu pod piktogramem. Obrazovky jsou pak potažené antibakteriálním filtrem. I když se při výběru dotýkáte částky, kterou potřebujete vybrat, bude to tedy díky antibakteriální vrstvě bezpečné. Bankomaty v rámci celé České republiky necháváme čistit najatou firmou minimálně jednou měsíčně. Bankomaty umístěné u našich poboček a v obchodních centrech, jsou čištěny jedenkrát denně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Zuzana Filipová, ředitelka komunikace a CSR společnosti MONETA Money Bank.

Po rozvolnění se zájem o služby příliš nezvýšil. "Nezaznamenali jsme nějaký drastický vývoj v tom, že by si lidé vybírali hotovost. Spíše evidujeme extrémní zvýšení bezkontaktních plateb. Obchodníci tento typ platby začali mnohdy vyžadovat a lidé začali platit buď platební kartou přes terminál nebo prostřednictvím svých mobilních zařízení – tedy buď telefonů nebo hodinek," řekla Zuzana Filipová pro ŽivotvČesku.cz.

"Je potřeba si uvědomit že největším rizikem přenosu jsou peníze. Lidé si toto naštěstí uvědomují a my jsme za to rádi. Platí bezkontaktně, což je skvělé," dodala ředitelka komunikace Zuzana Filipová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.