Bankovky z let 1995 až 1999 přestanou platit. Numismatik popsal, jak musí vypadat, aby nabyly na ceně

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2021

Česká národní banka ve čtvrtek oznámila, že platnost vzorů bankovek v hodnotách 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun přesně za rok skončí. Výměna je časově neomezená, ale lidé už nyní diskutují, zda si jednu takovou bankovku nenechají - chtějí počkat, zda po letech získá na hodnotě. Cena vyřazených bankovek skutečně stoupne, ale má to podmínku. "Má smysl si ji schovat, ale jedině za předpokladu, že ta bankovka vypadá jako z tiskárny," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika.

Podle člena bankovní rady Oldřicha Dědka pomůže stažení starých bankovek z oběhu k rychlejšímu strojovému zpracování v ČNB a rovněž bude díky sjednocení vzorů nižší riziko, že se někomu podaří uplatnit padělky. V následujících 12 měsících ještě bude možné s nimi platit a banky je stáhnou z oběhu samy, posléze bude možné je vyměnit.

Od nových bankovek se ty z let 1995 až 1999 liší tím, že mají užší proužek, který při naklopení nemění barvu. Lidé už nyní spekulují nad tím, zda má smysl si alespoň jednu bankovku z těchto let ponechat. Doufají, že by časem mohla mít vyšší hodnotu. Na ceně skutečně získá, podle numismatika to ale má své podmínky - ne každá z nich by totiž byla pro případné kupce zajímavá.

"Má smysl si ji schovat, ale jedině za předpokladu, že ta bankovka vypadá jako z tiskárny a není nikde přeložená. Sběratelé vidí jako nevýhodu každé pokrčení papíru či odtržený růžek, není to pro ně zajímavé, protože poničených bankovek je hodně. Nějakou závratnou cenu mít ta bankovka nebude, vyšší samozřejmě ano, ale musí vypadat jako ze žurnálu," řekl pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý.

Pečliví sběratelé a numismatici si dávají záležet na tom, aby si každou novou bankovku či minci odkládali alespoň po jednom kusu a aby byla v dokonalém stavu. Pakliže je na ní jediná vada, která ukazuje na známky používání, hodnota už se nezvedá a pro potenciální kupce se stává nezajímavou - ti stojí jen o opravdu výstavní kousky.

"Každý sběratel si bankovky odkládá, sám si odkládám bankovky od roku 1993. V posledních letech i po padesáti kusech. Například pětitisícovka z roku 1993 série A byla prodána asi za 10 tisíc, takže se zhodnotila o 100 procent. Dnes se prodávají tak, že čím je vyšší nominál, tím je výdělek menší. Pětitisícovku prodáte za 5 a půl tisíce, stovku třeba za 200 nebo 300 korun. Ale musí být opravdu netknuté," uzavřel Roman Veselý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.