Bára Basiková začala cupovat Andreje Babiše. Pak popsala svůj odhad, že se expremiér vzdá prezidentské kandidatury

Bára Basiková
Bára Basiková
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2023

Hlasovací lístky pro finále prezidentských voleb lidé nedostanou do poštovních schránek, jako tomu bylo před prvním kolem. Obdrží je až ve volebních místnostech, pokud přijdou duel mezi generálem Petrem Pavlem (61) a expremiérem Andrejem Babiše (68) rozhodnout. Důvodem je to, že obce by před druhým kolem nestihly zajistit rozvoz hlasovacích lístků svým občanům. Redakce před druhou volbou oslovila umělkyni Báru Basikovou (59) s dotazem, kdo z kandidátů je jejímu srdci bližší. Z jejích slov vyplynulo, že prvně jmenovaného podporuje, u druhého jmenovaného pak nechápe, jak je možné, že se vůbec snaží usilovat o post hlavy státu.

Ve volební místnosti lidé dostanou po prokázání totožnosti spolu s lístky hlasovací obálku s úředním razítkem. Do ní mají lístek se jménem preferovaného kandidáta vložit a obálku následně vhodit do volební urny. Podobně jako při senátních volbách lidé lístek nijak upravovat nemusí.

Podle redakcí oslovené oblíbené zpěvačky Báry Basikové je zarážející, že Andrej Babiš vůbec kandiduje na post prezidenta, který by měl zastávat patriot. "Netajím se tím, že volím a plně podporuji pana generála. Co je pro mě neskutečnou záhadou, že v dnešní vyspělé době mohou lidé věřit takovému člověku, jako je pan Babiš. Zaráží mě, že je vůbec možné, že člověk, který se nechová jako státník, neumí dobře česky a vystupuje s takovým chaotickým projevem, si vůbec dovolí kandidovat na prezidenta této země. Z českého prezidenta by mělo být cítit patriotství, což u pana Babiše vůbec necítím," uvedla pro ŽivotvČesku.cz umělkyně.

Ohledně dotazu, zda vnímá, že prezidentská volba a kampaně kandidátů poměrně významně štěpí společnost, zdůraznila Bára Basiková zejména záporné vlastnosti kandidáta Andreje Babiše.

"Nezaráží mě, že se společnost štěpí, zaráží mě, že člověk, jako je Babiš, se může dostat na tak vysoké místo a je mu dovoleno se takto chovat. Nepamatuji, že by se někdo v minulosti z kandidátů podobně choval, byl natolik arogantní, problematický a agresivní," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Podle zpěvačky je reálný scénář, že se ve čtvrtek Andrej Babiš vzdá kandidatury. "Umím si představit, že nám pan Babiš oznámí ve čtvrtek, že se vzdává prezidentské kandidatury, protože pochopí, že na to nemá, že u lidí ztrácí, což nikdy nepřizná přímo. Takže si vymyslí něco, že má strach o svůj život a rodiny a vzdá se kandidatury. To si myslím, že může s vysokou pravděpodobností nastat," dodala pro ŽivotvČesku.cz Bára Basiková.

Zneužití lístků z prvního kola má zabránit mimo jiné změna barvy finálových lístků, které budou žluté. Sady hlasovacích lístků pro prezidentské volby jsou ve všech regionech stejné, tak jako v případě voleb do Evropského parlamentu. V těchto volbách je totiž Česko jedním volebním obvodem, na rozdíl od sněmovních či krajských voleb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.