Basiková, Csáková, Hůlka a Landa: Proti Zemanovi povstala část kulturní fronty

Zpěvačka Bára Basiková
Zpěvačka Bára Basiková
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2020

Prezident Miloš Zeman vždy společnost dělil na příznivce a odpůrce. Zpětně můžeme hodnotit, že země rozdělená po prezidentských volbách v roce 2013 i 2018 se nikdy za vítězem Zemanem nesjednotila. V posledních dnech proti sobě prezident otáčí další skupinu umělců, kteří dosud mlčeli, nebo dokonce patřili mezi jeho příznivce. Zeman čelí vlně kritiky kvůli výrokům, které hlava státu pronesla v souvislosti s koronavirovou krizí.

Prapor odporu proti chování a jednání prezidenta Zemana zvedli Draculové Landa a Hůlka. Knížete temnot měl původně ve slavném muzikálu ztvárnit Daniel Landa. Tomu ale účinkování v muzikálu překazila nehoda při automobilových závodech a legendární role tak připadla Hůlkovi. V posledních dnech ale oba slavní zpěváci táhnou v jednom šiku.

V pondělí Daniel Landa na svém facebookovém profilu ostře reagoval na Zemanova slova, která byla pronesena v rozhovoru pro MF Dnes. Prezident v souvislosti s ekonomickou krizí pronesl názor, že mnozí podnikatelé by zkrachovali i bez koronaviru a umělcům hlad neuškodí, protože při prázdném žaludku tvoří nejlepší díla.

"Hladoví a zoufalí umělci skutečně tvořili velmi silné písně. A potom je také jako obří sbor zpívalo statisíce hrdel těch, jak říkáte, neschopných, zkrachovalých, nezaměstnaných a hladových blbečků. Ale nejsem si tak úplně jistý, zda se Vám to potom bude líbit," vzkázal prezidentovi Landa. "Umělci nejsou jen lidé, které znáte z televize. Většinu vůbec neznáte. Stejně jako další přilehlé profese, které nevidíte," dodal v diskuzi Landa s tím, že ekonomická krize zasáhne obrovský počet lidí a není vhodné, aby prezident tyto lidi zesměšňoval.

Několik hodin po Landovi vypustil svůj veřejný dopis Daniel Hůlka, který se roky považoval za Zemanova kamaráda. "Zklamal jsi mě, Miloši. Zklamal jsi mě jako člověk. Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc. Žijeme v těžké době, v níž je mnoho našich spoluobčanů na pokraji osobního nebo firemního bankrotu, a to v žádném případě vlastní vinou. Tito lidé se bojí o svoji budoucnost a o budoucnost svých dětí. Jde jim v podstatě o život. Tobě nehrozí nic, Ty o nic nepřicházíš. A právě v této době, kdy národ, který Tě demokraticky zvolil prezidentem své země, od Tebe očekává pomoc či slova útěchy, si Ty naopak ještě přisadíš. Řekneš lidem, že jsou neschopní, nevzdělaní a zaslouží si zkrachovat, potažmo skončit na ulici. Proč to děláš? Co Tě k tomu vede? Co si to k nám, normálním lidem, vlastně dovoluješ? Ty nejsi o nic víc než my, jsi taky jenom člověk, i když si to asi nemyslíš," uvedl charismatický zpěvák.

Reakce Dana Landy a Dana Hůlky se začaly rychle šířit internetovým prostorem. "Konečně." Tak stručně reagovala Bára Basiková, když se dozvěděla, že Hůlka se rozhodl Zemanovi vrátit státní vyznamenání. Landa si zase veřejný potlesk vysloužil od kolegyně Ilony Csákové.

"Když člověk, nechá své srdce ovládnout zlobou, je schopen napsat cokoliv. A většinou toho později velmi, velmi lituje. Vrátit státní vyznamenání je vzkaz celé republice, jejím hodnotám a obětem předků," vzkázal Hůlkovi hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že zpěvák žije v sebeklamu. Zdá se, že s tím, jak se blíží 28. říjen a udělování státních vyznamenání, bude napětí mezi prezidentem a částí kulturní scény dál stoupat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.