Bazény se otevřou za měsíc. Smůlu mají i soukromá wellness. Epidemiolog popsal rizika

Pixabay
Bazén – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 5. 2021

Venkovní bazény a přírodní koupaliště otevřou při dobré epidemické situaci 31. května. Vnitřní bazény a wellness první klienty přivítají ale až 14. června. Zklamáni jsou provozovatelé soukromých wellness, kam chodí jen páry či malé skupiny lidí. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jaké je u soukromých wellness center zdravotní riziko. "V horkém vzduchu v sauně není velká pravděpodobnost, že by docházelo k šíření koronaviru. Problémem jsou okolní prostory," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Život se na venkovní koupaliště a bazény vrátí na konci května. Pokud se situace nezhorší, tak podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by měly 14. června otevřít také vnitřní bazény a wellness centra. Ministerstvo zdravotnictví nerozlišuje, zda jde o velká centra, nebo zda se nařízení týká malých privátních saun a wellness, která jsou určená pro rodiny a páry.

"Privátní wellness centra jsou minimálním rizikem nákazy oproti jiným provozovnám, které jsou již otevřené. Klienti se objednají na určitý čas a v provozovně jsou pouze oni, nikdo jiný. Maximální kapacita jsou vždy jen dvě osoby. Je neuvěřitelné, že musí být zavřena provozovna, kde je jedna místnost a vždy jen 2 osoby. Jsem schopná dodržovat veškerá pravidla," napsala do redakce ŽivotvČesku.cz podnikatelka, která provozuje soukromé wellness v Plzni s tím, že rozhodnutí vlády nepovažuje za spravedlivé.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula souhlasí, že malá wellness centra představují menší riziko, než velká centra. Riziko vždy ale nesou prostory, kde se potkávají lidé - šatny, bar, recepce.

"Riziko v kontaktní aktivitách samozřejmě je. Nižší riziko by bylo, pokud by se v sauně nacházela třeba jen jedna rodina. V horkém vzduchu v sauně není velká pravděpodobnost, že by docházelo k šíření koronaviru. Samozřejmě by se musela vždy řádně dělat desinfekce všech okolních prostor," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s tím, že se nechce pouštět do hodnocení, jaký typ služby mělo ministerstvo při rozvolňovacím procesu upřednostnit a jaký pozdržet.

"Je to otázka na ministerstvo zdravotnictví. Co a kdy se rozvolňuje vychází z epidemiologické situace a z toho, jak dalece je daná oblast braná jako riziková v kontextu s šířením koronaviru," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Návštěvníci bazénů a wellness center mohou nově zaplnit 75 procent jejich kapacity místo d...

Ministerstvo zdravotnictví na dotazy ohledně wellness do vydání článku nereagovalo, již dříve ale mluvčí Jana Schillerová uvedla, že podmínky rozvolňování vychází z názorů hlavní hygieničky. Pavla Svrčinová řekla, že rozvolňovací proces vychází z momentální epidemické situace. "Vnitřní bazény a wellness se otevřou 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší," řekla na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví hlavní hygienička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu