Bažo alias Jožo hrál v seriálu Most!. Sídliště Chanov se mění k lepšímu, papírek tu skoro nenajdete, říká

Sidliště Chanov dříve lidem nahánělo hrůzu
Sidliště Chanov dříve lidem nahánělo hrůzu
Foto: DANIEL ČERNOVSKÝ / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2020

S prací před kamerou Petr Bažo (59) alias Jožo z úspěšného seriálu Most! zkušenost neměl, postavu předáka z chanovského sídliště ale zahrál věrohodně. Sám v romském sídlišti na kraji Mostu žije od svých 24 let a podle jeho slov kdysi místo nahánějící hrůzu se změnilo k lepšímu. "Dnes byste tu papírek pohozený na zem téměř nenašli," říká muž, který se doslova přes noc před téměř dvěma lety stal hvězdou.

Jeho denním chlebem je dohlížet na pořádek na sídlišti jako člen hlídky prevence kriminality. "Aktuálně v Chanově žije 450 až 500 lidí. A hodně věcí se změnilo. Lidi jsou jiní, chtějí si opravovat byty, vchody, a to z důvodu, že před časem tady zrušili doručování pošty. Ale my jsme si to opravili. Myslím jako zvonky, vchod, kde jsou nová lina, schránky na dopisy a teď by nám to měli začít vozit. Tedy našemu bloku, kde bydlím a tak jsme inspirovali další," popsal změny pro ŽivotvČesku.cz Bažo.

Město Most, kterému chanovské byty patří, eviduje na nájemném od tamních milionové dluhy. Většina z místních nemá práci a žije z dávek hmotné nouze.

Bažo si získal za roky své práce respekt. Cílem Petra Baža ale není jen uklizené sídliště a děti usazené v lavicích. Ve skupině s dalšími místními obyvateli vede s městem diskusi o obnově zdevastovaných domů. Zároveň zdůrazňuje, že kriminalita se v lokalitě značně snížila.

"Kazí nám to tak 5 procent místních, ale to jsou narkomani a podobně. Občas někoho z nich chytím, jak za domem vypaluje kabely, aby získal dráty z obalu, no a tak to rychle vyřeším. Jinak se hodně věcí změnilo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Bažo s tím, že nepořádek v Chanově už dávno není a sídliště se pomalu zvedá.

Pověst místa, na které není radno chodit ani ve dne, už sídliště dávno nemá. A například kriminalita je v Chanově stejná jako v ostatních částech Mostu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.