Během 6 až 10 dnů půjdou počty nakažených nahoru, predikuje Roman Prymula. Tempo růstu zpomalí prázdniny
Vývoj epidemie v Česku se dostal v posledních dnech do nepříznivého scénáře, kdy počty pozitivních záchytů se dostaly na úroveň z konce letošního března. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem-19. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že podle jeho predikce počty nakažených budou v dalších dnech narůstat. "Během následujících šesti až deseti dnů půjdou počty nakažených nahoru," řekl s tím, že ke zmírnění dojde s nadcházejícími prázdninami, kdy se sníží přenos viru ve školách.
Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem-19. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 45. Že epidemie covidu nabírá na síle, potvrzují data ministerstva zdravotnictví. Podle nich za sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.
"Sobotní nárůst je jedna šestina toho, co bylo během předchozích vln. Během následujících šesti až deseti dnů půjdou počty nakažených nahoru. Pokud se začne z opatření dodržovat alespoň něco, tak se to zpomalí. Před námi jsou prázdniny, které by mohly zpomalit šíření infekce, která je ve školách a dostává se do rodin. Tempo by mělo zpomalit i díky tomu, že narůstá v posledních dnech počet očkovaných. Další věcí, která je podstatná, je, že máme protilátkový preparát, který byl zakoupen v poměrně velkém množství. Zájem o něj je ale překvapivě malý, přitom dokáže s vysokou mírou pravděpodobnosti, aby se pacient vyhnul hospitalizaci. Jde o krátkou infuzi a dá se to velmi dobře využít," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula směrem k léčbě monoklonálními protilátkami, která je velice efektivní i podle primáře Pavla Dlouhého z Masarykovy nemocnice.
"Používáme je a máme s tím skvělé zkušenosti. Připomenu, že jsou to protilátky vytvořené laboratorně podle vzoru toho, co si první pacienti v USA s covidem-19 vytvořili jako obranu proti infekci. Je to lahvička, která se dává v infuzi a funguje tak, že zabrání množení viru a vstupu viru do buněk nakažené osoby a tím zabrání rozvoji závažného stavu onemocnění. Tuto léčbu by měli dostávat lidé, kteří jsou ohroženi závažným průběhem nemoci, tedy jde o lidi starší 65 let či kteří mají rizikové zdravotní faktory," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý.
V současnosti každý nakažený covidem-19, jenž je ohrožen těžkým průběhem nemoci, může dostat protilátkové léky. Mezi ohrožené lidi patří například pacienti s nadváhou, cukrovkou, astmatem nebo nemocemi srdce. Aplikovat protilátkové léky může přes 80 nemocnic, které mají urgentní příjem. Denně pro ně přicházejí jen jednotky pacientů, v zásobě jsou přitom desetitisíce dávek.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.