Během druhé vlny koronaviru bude lepší Česko promořit, už se nemůžeme zavírat, shodují se lékaři

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Až přijde druhá vlna, Česko už by nemělo přistupovat k plošným radikálním restrikcím. Portálu Novinky.cz to řekli někteří čeští lékaři, Pavel Dřevínek z Univerzity Karlovy mluvil o "cíleném vpuštění mezi nerizikovou populaci". Studie imunizace populace ukázala, že lidé v tuzemsku nejsou téměř koronavirem promoření. V případě, že se rozjede epidemie nanovo, tak bude k onemocnění Covid-19 náchylné vysoké procento lidí.

Plošné testování populační imunity ukázalo, že většina Čechů koronavirus neprodělalo. Epidemiologové však poukazovali na to, že testy nemuseli fungovat stoprocentně. A bezpříznakoví lidé mohli mít v krvi tak malé množství virových látek, že jim test vyšel negativně.

Podle doktorů by se přesto při druhé vlně, pokud přijde, země už neměla uchylovat k tak radikálním opatřením.

„Jsme tam, kde jsme byli v březnu, populace je imunologicky naivní. Musíme zvážit, jestli jít stejnou cestou jako nyní, nebo příště zkusíme virus cíleně vpustit mezi nerizikovou populaci, aby se vytvořily protilátky a ve společnosti byli imunní jedinci,“ řekl webu Novinky.cz přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty UK Pavel Dřevínek.

Dvakrát ročně se budeme zavírat?

„Takhle to funguje i u jiných koronavirových infekcí, které v populaci cirkulují, a lidé si protilátky vytvářejí. S tím, že musíme více chránit ohrožené jedince, a nyní už víme, kteří to jsou. Polopaticky řečeno, buď se budeme vždy dvakrát ročně zavírat, nebo se s tím naučíme žít,“ dodal Dřevínek.

Souhlasí s ním také imunoložka Blanka Říhová, která uvedla, že takhle dobře je na tom Česko díky účinnosti všech přijatých opatření. "Bylo by ale lepší, kdyby tu určitá promořenost byla, pokud to opravdu funguje tak, že lidé, kteří přišli s koronavirem do styku, mají imunitu. To ale dodnes nevíme,“ řekla Říhová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.