Během dvou, tří týdnů by počty nakažených mohly být zanedbatelné, odhadl Roman Prymula vývoj epidemie

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 2. 2022

Šíření covidové epidemie v Česku nadále zpomaluje. Ve čtvrtek testy prokázaly 15.517 nových případů, zhruba o třetinu méně než před týdnem. O čtvrtinu na 2910 případů klesl počet podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by mělo během krátké doby dojít k poměrně významnému poklesu nových pozitivních případů, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s dotazem, kdy dojde na minimum záchytů počtu nakažených.

"To je věc, která se odvíjí od toho, zda to budeme úplně ignorovat, nebo nebudeme. Je otázkou, jak přesná čísla budeme mít, zda budeme vůbec testovat v následujících týdnech. Vidíme, že v některých zemích je ten proces poměrně zdlouhavý a drží se na nějaké fázi plató. Jestli u nás to bude 5 či 10 tisíc případů denně, to je věc diskuze a přesně se to dá těžko stanovit. Během dvou, tří týdnů bychom ale měli být na číslech, která jsou, nechci říct zanedbatelná, ale nepříliš významná," uvedl bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Na 100.000 obyvatel aktuálně připadá v Česku 1126 nově potvrzených případů covidu-19 za posledních sedm dní. Oproti čtvrtku klesla týdenní incidence o 67 případů a dostala se na nejnižší úroveň od 19. ledna.

Nejméně příznivá je epidemická situace v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, kde za poslední týden připadá 1332, respektive 1277 nově potvrzených případů v přepočtu na 100.000 lidí. Naopak dva kraje mají incidenční číslo nižší než 1000. V Karlovarském kraji testování v posledních sedmi dnech odhalilo 830 nových případů na 100.000 obyvatel a v Libereckém kraji 976.

V nemocnicích bylo ve čtvrtek 3720 pacientů s prokázaným covidem. Stav 260 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti předposlednímu pracovnímu dni předchozího týdne ubylo přes 300 hospitalizací, počet pacientů v těžkém stavu stagnuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.