Bez pardonu a konkrétně: Odborník na vztahy popsal, co stojí za rozvodem Romana Šebrle a jeho manželky Evy

Moderátor Roman Šebrle a Eva Šebrlová
Moderátor Roman Šebrle a Eva Šebrlová
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2021

Bývalý vícebojař, olympijský desetibojař a aktuálně jeden z nejoblíbenějších moderátorů hlavních zpráv Roman Šebrle (47) se rozvádí. Po 21 letech se rozpadlo jeho manželství s Evou Šebrlovou (45), s níž má dvě děti. Odborník na partnerské vztahy Jeroným Klimeš (54) vysvětlil, co za rozvodem může stát. "Kolem 20. roku manželství přichází poslední větší krize, tu způsobují dva faktory," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V říjnu měl Roman Šebrle s manželkou 21. výročí svatby, pravděpodobně ale už tehdy ani jeden z partnerů tuto událost neslavil. "Mají sepsanou žádost o rozvod. Pro lidi, kteří se kolem nich pohybují, to není až takový šok nebo blesk z čistého nebe. Delší čas bylo zjevné, že to pěkné mezi nimi nějak vyhaslo a vztah se rozdrolil," řekl zdroj z atletického prostředí deníku Blesk.

Podle dat Českého statistického úřadu se lidé v Česku nejvíce rozvádějí po třech až šesti letech manželství, v dalších letech pak už rozvodovost klesá. Rozvody po 20 a více letech manželství už nejsou příliš obvyklé, a proto je otázkou, co mohlo způsobit definitivní rozpad manželství oblíbeného moderátora. Expert na partnerské vztahy prozradil, že právě kolem 20. roku manželství přicházejí souběžně dvě krize, které společně vytvoří jednu velkou.

"Jsou zákonité a nahodilé krize vztahu. Nahodilé krize neznáme, to znají jen partneři. Zákonité krize vztahu či manželství se odvozují z časových konstant a jedna z nich přichází okolo 20. až 25. roku vztahu. Kolem 20. roku přichází poslední větší krize, tu způsobují dva faktory. Je to jednak prázdné místo, tedy změna systému poté, co děti odejdou z domu a druhak identitní krize, tedy krize středního věku, kdy se otevírá zejména chlapům výhled na smrt. Jde o poslední velké krize, které vztahy dost zmasakrují," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

V roce 2018 se provalilo, že Roman Šebrle se na večírku odvázal natolik, že manželku podvedl s kolegyní z obchodního oddělení televize. Ženu líbal a následně se s ní v noci vydal z večírku směrem do Prahy. Své chování tehdy označil za alkoholový přešlap, omluvil se a manželka mu odpustila. Přesto tento skutek měl podle psychologa na rozpad manželství vliv.

"Pokud lidé chtějí během takové krize vztah udržet, musí ho držet ve velké kázni, což jak jsem pochopil, Šebrle nedělá. To znamená, že jsou tam flirty, nevěry, využívání příležitostí, myšlenka, že nevěra není nevěra, když to druhá polovička neví a podobné nesmysly. Takovou filosofii zřejmě jede. Cena za to je pak rozpad vztahu," přiblížil Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz svou myšlenku.

Kdyby se bývalý olympijský desetibojař a jeho manželka přes stávající krizi dokázali dostat, podle vztahového odborníka by měli šanci, že už se nikdy nerozvedou a budou spolu spokojeně žít do konce života. Vysvětlil, že po určitých letech manželství už lidé ztrácejí nutkání se rozvádět a zůstávají spolu, proto je rozvodovost po třiceti a více letech manželství nízká.

"Když vztah přežije 25 až 30 let, tak se dostává do stabilního módu, kdy lidé ztrácejí potřebu se rozvést. Zmizí potřeba k rozvodu, takže potom je tam rozvodů poměrně málo. Je ale těžké se do této fáze dostat, protože to jsou dlouhé roky od začátku manželství a podmínkou číslo dvě je, že v tom manželství musí být děti," dodal vztahový odborník Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.