Bez roušek a v klidu do restaurace. Roman Prymula odhadl, kdy se Česko bude vracet k normálnímu životu

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2021

V březnu to bude přesně rok, kdy se kvůli epidemii koronaviru zavedla první běžný život omezující opatření v Česku. Od jejího začátku se nakazily stovky tisíc lidí. Zemřelo doposud téměř 12.000 lidí. Od konce prosince se ale konečně začalo s vakcinaci. Ovšem padá stále častěji otázka, kdy se život vrátí do podoby před epidemií. Pro ŽivotvČesku.cz to nastínil epidemiolog Roman Prymula (56). "Myslím, že někdy v září," míní bývalý ministr zdravotnictví.

V souvislosti s epidemií zatím dobrou zprávou stále je, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. A také to, že zájem o očkování je v současnosti velký. S dostatkem vakcín by se tak mohla brzy proočkovat zejména riziková skupina a následně i významná část populace.

"Myslím si, že k normálnímu životu se budeme vracet někdy v září. Ale již během roku se budou opatření významně rozvolňovat a například léto by mělo být srovnatelné s tím minulým, kdy už byl přístup poměrně volný," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Vakcinace je v tuto chvíli jediná cesta, jak vrátit život do zaběhlých kolejí. Co je aktuálně znepokojující, tak skutečnost, že rizikový index protiepidemického systému PES se stále drží v nejhorším pátém stupni. Tomu odpovídají i zavedená opatření, která mají platit nejméně do 10. ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.