Bez třetí dávky je omikron strašákem očkovaných jako lidí bez vakcíny. Ohrozil by chod společnosti, říká imunolog Václav Hořejší

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2021

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že v Česku je omikron potvrzen už v 57 případech. Počet podezření na něj zůstává aktuálně téměř na dvojnásobku. Profesor imunologie Václav Hořejší (72) popsal největší nevýhody a rizika »jihoafrické« varianty, která podle jeho slov bude v ČR za pár týdnů dominovat. "Lidé, kterým uplynulo více jak minimálně tři měsíce od druhé dávky očkování, už jsou ve značném riziku. Očkovaní, kteří mají za sebou i třetí dávku, jsou pak chráněni docela dobře," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Počet případů omikronu v Česku nadále přibývá. Podle poslední tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) instituce eviduje už 57 případů této varianty koronaviru – poprvé byla zachycena 28. listopadu na území jižní Afriky. Diskriminační PCR testy (nejdříve zjistí pozitivitu, poté je identifikována konkrétní varianta) odhalily 108 osob, u kterých je na omikron podezření.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) v rozhovoru pro server Lidovky.cz zhodnotil epidemickou situaci a další vývoj s omikronem, který považuje za velkou hrozbu.

"Očekávám, že zaútočí čtvrtý týden v lednu, první týden v únoru. Nelze zabránit tomu, aby k nám nepokročila. Vlna se už prohnala Nizozemskem, Anglií a dalšími zeměmi. My se na ni připravujeme, diskutujeme o řadě opatření. Maximálně chráněno musí být školství. Od třetího lednového týdne na to připravíme zaměstnance a zaměstnavatele obecně. Cílem přípravy je zachytit včas ty, kdo chytí omikron a jsou symptomatičtí, abychom je mohli léčit," popsal zásadní plány resortu zdravotnictví jeho nový šéf.

Podle slov profesora imunologie Václava Hořejšího, který v letech 2005 až 2017 působil ve funkci ředitele Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky a je autorem a spoluautorem téměř 180 původních vědeckých publikací, je »vítězství« omikronu nad deltou otázkou krátkého časového období.

"Varianta omikron bude brzy dominovat, zatím převládá v zahraničí. Například v Dánsku, ve Velké Británii a v dalších zemích. Postupuje velice rychle celou Evropou a u nás bude dominantní během několika týdnů také. Zásadní nevýhodou zůstává její extrémní nakažlivost, je mnohonásobně infekčnější než delta, která byla už sama o sobě dost nakažlivá. Možná za ještě větší negativum považuji to, že do značné míry uniká protilátkám vyvolaným dosavadním očkováním a nebo proděláním nemoci dosavadními variantami. Přesto ty protilátky na omikron fungují, ale odolnost třeba po druhé dávce vakcíny slábne daleko rychleji. Lidé, kterým uplynulo více jak neminimálně tři měsíce od druhé dávky očkování, už jsou ve značném riziku. Mohou být nejen infikováni, což by ani příliš nevadilo, ale může u nich vyvolat i tu samotnou nemoc. A někdo může mít pozitivní test a nic mu není, nejde o nic neobvyklého," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Nakažení Češi s omikronem jsou cestovatelé z afrických zemí a lidé, kteří s nimi přišli do kontaktu. Prvním případem pak byla šedesátiletá žena z Liberecká, která se vrátila z Namibie. Nadále však dominuje na území České republiky varianta delta, která připadá na 98 procent pozitivních záchytů. V minulém týdnu laboratoře provedly 17 000 diskriminačních PCR testů.

"Zatím to není zcela potvrzeno, ale zdá se, že varianta omikron vyvolává mírnější onemocnění. Respektive u menšího počtu lidí nastane jeho těžší forma. Pokud bych to řekl hodně zjednodušeně, posílá relativně méně lidí do nemocnice. Nicméně efekt toho, že je výrazně infekčnější a do značné míry odolává protilátkám, převládá. Nutno však podotknout, že očkovaní, kteří mají za sebou i třetí dávku, jsou chránění docela dobře. Není to ještě stoprocentní, ale celkem dobré ano. Bohužel těch, kteří dostali třetí dávku, je u nás ani ne třetina. Zbývající dvě třetiny jsou pro tento virus skoro na stejné úrovni jako lidé, kteří vůbec nebyli očkovaní. I když těch, kteří skončí v nemocnici a budou mít těžší průběh bude dvakrát méně než v případě infekce deltou, celkový počet bude vyšší. Čili tento efekt převáží," vysvětlil renomovaný profesor imunologie pro ŽivotvČesku.cz.

Počet vykázaných očkování proti koronaviru se podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví vyšplhal na 15 458 564, k nimž za čtvrtek 30. prosince přibylo dalších 51 337. Na třetí dávku čeká 341 480 lidí a dnešní kapacita pro posilující dávku představuje 10 270 podaných dávek vakcíny.

"Vzniká značné nebezpečí nejenom kvůli zahlcení nemocnic nebo dokonce pohřebních ústavů, ale spíše mírnějšímu průběhu, který člověk vyleží doma. Vezměme si modelovou situaci, že statisíce nebo dokonce jeden či dva miliony lidí bude najednou nemocných nebo jenom pozitivně identifikovaných (tím pádem by museli být automaticky v karanténě, pozn. red.). Leželi by doma, nic hrozného by jim nebylo, pouze by nemohli chodit do práce. Ohrozilo by to celkový chod společnosti, protože by chyběli lidé v kriticky důležitých zaměstnáních. Onemocnění vyvolaném omikronem se projeví ne za dva až tři dny jako u dosavadních variant po infekci, ale už během jednoho až dvou dnů. Zatím nevíme, jak to bude vypadat, trochu naděje nám dává pohled na situaci ve Velké Británii. Tam jsou v tomto ohledu hodně vepředu a nadpoloviční většina nových případů má omikron. My teprve uvidíme, zda u nás nastane černý scénář, nebo nikoliv," uzavřel Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.