Annamária, běžkyně v balerínkách, v 16 letech potratila, pak přišla na trénink. Její trenér Norbert Pecze promluvil o naději, než zavolal dívky otec

Annamária Horváthová
Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2022

V příběhu 16leté sportovkyně Annamárie Horváthové z romské osady u východoslovenského města Moldava nad Bodvou došlo k dalšímu velkému zvratu. Dorostenecká mistryně Slovenské republiky v běhu na 1500 metrů v srpnu loňského roku oznámila, že je těhotná, a přestože si dítě chtěla nechat, nakonec o něj přišla. "Potratila podle mých informací přirozeně, byla v rizikovém těhotenství," řekl pro ŽivotvČesku.cz v neděli její trenér Norbert Pecze z Athletic Legion Club Moldava nad Bodvou.

Annamária byla ještě v loňském roce odhodlaná začít znovu trénovat. Dívka z chudých poměrů před časem zaujala veřejnost tím, že dokázala v běhu porážet soupeřky, i když běhala v balerínkách. Sportovní obuv si rodina nemohla z finančních důvodů dovolit.

O dívce se mluvilo jako o budoucí hvězdě atletických stadionů, zlom přišel v loňském roce, když v srpnu přiznala, že čeká dítě. Naděje na její zářnou sportovní kariéru se rázem začaly rozpadat.

Annamária se původně společně s rodinou rozhodla, že půjde na potrat, protože v 16 letech je na dítě dost brzy, pak ale přišel zvrat a dítě si chtěla nechat. S potratem přitom souhlasil i otec dítěte, který Annamárii stejně opustil a našel si novou přítelkyni.

Neplánovaně o dítě následně dívka přišla, což patrně byl impuls, kdy se rozhodla, že se pokusí zachránit alespoň svou kariéru. Marně. "Aktuálně v žádném kontaktu nejsme. Potratila podle mých informací přirozeně, byla v rizikovém těhotenství. Dvakrát jsme se ještě v loňském roce viděli. Prvně v září a potom v prosinci. Přišla na trénink, ale pak měla nějaké zdravotní problémy, které rodiče neřešili. Šlo o komplikace se zubem a nějaké další. Rodičům jsem řekl, že s ní nemohu chodit k lékaři a že to musí řešit. Řekli mi, že se o to postarají. Potom nepřišla dva, nebo tři měsíce na trénink a následně mi volal její otec, jestli mu mohu dát její osobní věci, které v klubu měla. Naposledy jsem ji viděl letos v lednu, od té doby už nepřišla," řekl pro ŽivotvČesku.cz trenér dívky Norbert Pecze, který je synovcem známého fotbalového trenéra Karola Peczeho (76).

"Do školy už nechodila, protože není školou povinná. Letos v srpnu jí bude sedmnáct let. Od ledna nemám o ní žádné zprávy," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz trenér dívky, která v roce 2018 vyhrála lokální běžecké závody na 750 metrů tak, že předstihla své soupeřky o celé jedno kolo. Sám Norbert Pecze již dříve redakci uvedl, že nikdo nemůže odhadnout, zda se dívka ještě někdy ke sportu vrátí.

"Romská komunita je složitá. U nich se může kdykoliv cokoliv změnit, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz v loňském roce. Tehdy možná sám už ani nedoufal, že poté, co Annamária přišla o nenarozené miminko, ji ještě uvidí. Nakonec se tak stalo, jen ale na chvíli. Z velkého talentu tak zůstalo obrovské zklamání. Norbert Pecze zároveň dodal, že je nepravděpodobné, že by příběh dívky s velkým talentem mohl ještě dopadnout sportovním happyendem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.