Běžkyně v balerínkách přišla o dítě a utekla z nemocnice, tvrdí její sousedé. Annamária měla po potratu řešit nešťastnou lásku

Annamária Horváthová
Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2021

Šestnáctiletá Annamárie Horváthová před téměř čtyřmi lety ohromila nejen Slovensko, když dokázala ovládnout závod v balerínkách. V srpnu oznámila, že je těhotná a přestože původně měla podle matky Izabely jít na potrat, rozhodla se, že si dítě nechá. V pátek ovšem slovenská média přinesla informaci, že dívka skončila v nemocnici a potratila. Přestože její matka tvrdí, že se z lůžka domů ještě nevrátila, obyvatelé osady, v níž rodina žije, říkají něco jiného. Z nemocnice měla utéct, aby řešila nešťastnou lásku. "Romská komunita je složitá," řekl už před časem pro ŽivotvČesku.cz dívčin trenér Norbert Pecze.

V roce 2018 dokázala Annamária Horváthová zvítězit v závodu na 750 metrů i přesto, že neměla vhodnou sportovní obuv a běžela v balerínkách. Tím na sebe upoutala pozornost a mnozí věřili, že v romské osadě v Moldavě nad Bodvou se vyvíjí budoucí hvězda atletických stadionů. Dívka pak ale v srpnu letošního roku přiznala, že čeká dítě a naděje na její zářnou sportovní kariéru se začaly rozpadat. Zklamání vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz i její trenér.

Matka dívky, která si dítě chtěla nechat, informovala média, že její dcera půjde na potrat. Podle pátečních informací slovenského tisku běžkyně v balerínkách měla skutečně skončit v nemocnici a o miminko měla skutečně přijít. "Mámě Izabele nejprve nebylo do řeči, později však přiznala, že dcera opravdu potratila," uvedl deník Plus Jeden Deň.

Slovenští novináři se do osady, kde rodina žije, vydali znovu. "Ještě stále je v nemocnici, nevíme, kdy přijde domů. Na nic se už neptejte, o dceři nebudeme víc mluvit," řekla matka Annamárie portálu Plus Jeden Deň. Obyvatelé osady ale tvrdí něco jiného.

"Izabela lže. Nechce, aby dcera přišla o peníze, které jí jako těhotné dával Červený kříž. Ta dívka není v nemocnici, po dvou dnech odtamtud utekla. Měla brát infuze, ale léčbu odmítla. Právě dnes ráno byla za Sebastiánem (otec nenarozeného dítěte, poz. red.), ztropila tam cirkus s jeho partnerkou, protože se s ní dal znovu dohromady. Mají dvě děti, jedno má dva a půl roku, druhé osm měsíců a Annamária se k němu chce přesto vrátit. Však běžte k němu a zeptejte se ho," řekli osadníci slovenským reportérům.

Slovenský deník dále uvedl, že Sebastián, který Annumárii přivedl do jiného stavu, situaci odmítl komentovat. Řekl jen, že o potratu ví, ale podrobnosti nezná. Starší žena z jeho blízkosti se pak na novináře obořila s tím, že mu mají dát pokoj a mají zamířit za matkou mladé běžkyně. "Jděte za balerínkou a její matkou, my s ní nemáme nic společného. Neměla utíkat z nemocnice," sdělila naštvaně žena, která tvrdila, že je matkou Sebastiána.

Redakce ŽivotvČesku.cz nedávno kontaktovala trenéra dívky. Annamária mu těhotenství přiznala na soustředění s tím, že se s přítelem nechránila. "Je to určitě škoda, kariéru pravděpodobně nedokončí, přitom před sebou měla lepší budoucnost než její rodiče, mohla se dostat z té osady. To jsou ale věci, které já jako trenér nemohu ovlivnit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Norbert Pecze.

Podle Peczeho je romská komunita složitá a už ve chvíli, kdy matka Annymárie promluvila o potratu, byl předvídavý a věděl, že k němu nemusí dojít. "U nich se může kdykoliv cokoliv změnit," řekl tehdy. Pokud se Annamária Horváthová místo na nešťastnou lásku začne znovu soustředit na sport, bude ochotný ji pod jednou podmínkou znovu trénovat. "Trénoval jsem ji tři roky. Aktuálně v kontaktu nejsme. Podmínkou pro to, abych ji trénoval, je docházení do školy. Kdyby neměla systém, bylo by to celé o ničem," dodal slovenský trenér pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.