Bezpečnostní expert Andor Šándor: Pokud bude březen klimaticky příznivý, nepůjde lidi dále svazovat

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 2. 2021

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda od pondělí na tři týdny zpřísní pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřou se školky i zbývající otevřené školy a také další obchody, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísní se pravidla pro zakrytí nosu a úst. "Myslím si, že pokud bude březen klimaticky příznivý, obávám se, že za takové situace nepůjde lidi dále svazovat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní expert Andor Šándor, že mezi lidmi dále roste velké napětí.

Nouzový stav je podle vládních i většiny opozičních stran nezbytný kvůli nynější eskalaci epidemie. Plošně omezit volný pohyb nebo zakázat prodej určitého zboží bez něj není možné. Vláda ho vyhlásila poté, co Sněmovna odmítla prodloužit nouzový stav platný od poloviny měsíce.

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí v následujících třech týdnech pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné tam následně celou dobu zůstat. 

"Všechna opatření, která vláda dělá, musí být kontrolovatelná a vymahatelná. Myslím si, že pokud bude březen klimaticky příznivý, obávám se, že za takové situace nepůjde lidi dále svazovat. Zkrátka nemůžeme v březnu dělat to, co dělaly jiné státy v listopadu a prosinci. My jsme zkrátka pozadu," řekl pro ŽivotvĆesku.cz generál v záloze Andor Šándor, který se domnívá, že pokud opatření zavedená vládou nebudou účinná, bude to mít další dopad na to, jak se lidé k opatřením budou stavět.

"Pravdou je, že příkop mezi těmi, co se ještě bojí a chtějí dodržovat opatření a mezi těmi, co je naopak nechtějí dodržovat, je čím dál větší. Měli bychom se obávat toho, aby se tito lidé lokálně do sebe nepustili. Jako jediné smysluplné řešení v boji s epidemií je kombinace všeho. To znamená, že musíme testovat, musíme omezit to, co je skutečně zdrojem nákazy, a to, řekněme si narovinu, nechceme omezit, to jsou všechny podniky a firmy, musíme trasovat a je potřeba očkovat. A my ani jedno neděláme, takže jsme odsouzení, že to bude problém. Jinak to už být nemůže," dodal svůj pohled na poměrně závažnou situaci pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní expert.

Pro cesty do práce mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu lidí. Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Nasazeno může být též až 5000 vojáků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.