Bezpečnostní expert: Rok 2021 přinese štěpení společnosti. Začali jsme ignorovat přírodu i hrozby

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2021

Loňský rok nepřinesl moc pozitivních zpráv. Naopak epidemie koronaviru doslova paralyzovala obyčejný život. A v posledních dnech ještě přitvrdila. Mnoho lidí věří v to, že rok 2021 bude lepší. Už jen proto, že se začalo s vakcinací, která podobně jako vládní opatření polarizuje společnost. Pro ŽivotvČesku.cz se ohlédl do minulých měsíců, ale podíval i do nadcházejících, respektovaný bezpečnostní expert Andor Šándor (63) a zhodnotil, jak si Česko stojí. Zároveň predikoval vývoj života na našem území.

Aktuálně opatření v celém Česku odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od neděle, a to minimálně do 10. ledna. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi 21:00 a 05:00 platí zákaz vycházení. Česko si v souvislosti s epidemií připsalo nové rekordy. Očekává se, že vakcinace populace bude vysvobozením. Ovšem i v souvislosti s ní dochází k polarizaci názorů

"Předpokládám, že všichni si přejí, aby vakcinace dokázala zastavit šílenství, kterého bylo v minulém roce dost a všichni ho mají plné zuby. Ono nám to zároveň ale ukázalo, jak jsme žili v toužebném očekávání už jen a jen lepších zítřků a jak se mít stále lépe a lépe. Úplně jsme ale zapomněli, že ignorace přírody a ignorace ochrany proti všem hrozbám, kterým jsme vystaveni - tedy lhostejnost k intencionální, to znamená záměrů některých lidí, států a podobně, nebo přírodním, že jsme se zapomněli jim bránit. Je pravdou, že společnost je rozdělená a nadcházející volby vykopou příkop mezi »Babišovci a antiBabišovci«. A myslím si, že to nebude vůbec dobře a už teď vidíme, že se částečně národ vymezil. Měli bychom najít v sobě více pokory, chuti a síly změnit vlastní připravenost na jakoukoliv krizi, která může přijít," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který se obává, že společnost se bude v nadcházejícím čase ještě více štěpit. A to třeba už jen z důvodu zavedených restrikcí, které ještě nějaký čas budou střídavě platit.

"Byly jsme svědky toho, že státu se příliš nedařilo. Myslím, že stát ukázal, že ve formě jaké je, buď zafunguje hodně pozdě, nebo nedá občanovi to, co čekal. Měli bychom vzít vlastní život do svých rukou a připravit se na to, že může přijít něco podobného a žít podle starého rčení, že štěstí přeje připraveným," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert, který poukazuje na to, že epidemie rozhodně neskončila a ještě Českou republiku čeká mnoho těžkých momentů, se kterými se lidé budou muset vyrovnat.

Podle aktuálních dat se mírně zhoršilo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Stouplo z 1,44 na 1,45 - to znamená, že v současnosti vývoj epidemie není dobrý a je dost možné, že nejhorší protiepidemický stupeň v systému PES bude zřejmě platit déle než jen do 10. ledna.

"Z minulého roku bychom si měli vzít ponaučení. Uvědomit si dopady postkoronavirové krize, které budou dál společnost rozdělovat a trápit. Dělícím momentem mezi lidmi bude i v nadcházejícím roce dopad nikoliv přímých nákladů, ale těch nepřímých, což budeme ještě dlouho platit. Když to tedy shrnu, tak rok 2021 vidím tak, že se bude štěpit společnost, ale budu rád, když se budu mýlit," dodal ve své predikci pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.