Reklama:

Bič na neočkované. Bez prokázaní bezinfekčnosti zákaz vstupu do práce, nastínil Jan Hamáček. Promluvil epidemiolog

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

Končící ministr vnitra a předseda strany, která se nedostala do Sněmovny, Jan Hamáček (42) v pondělí uvedl, že pokud by se vývoj epidemie v Česku zhoršoval, dojde na zpřísnění opatření. Jedním z nich, které je ve hře, by mohlo být, že by do zaměstnání mohli jít jen lidé, kteří se prokáží dokladem o bezinfekčnosti. "V Rakousku se uvažuje o lockdownu pro osoby neočkované, pokud bude na JIP více než 600 lidí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k návrhu epidemiolog Roman Prymula (57) s tím, že v současnosti řada zemí hledá řešení, jak proočkovat dostatečně populaci.

Reklama:

Epidemie se zhoršuje, počet hospitalizovaných v nemocnicích stoupá a Česko zaostává v proočkovanosti populace. Televizní kampaň a výzvy odborníků k aplikaci dobrovolné vakcíny nezabraly tak, aby vláda byla spokojena, proto se počítá s bičem, který dopadne hlavně na neočkované. Podle ministra Adama Vojtěcha (35) je ke zvládnutí situace potřebné mít vyšší procento proočkované populace.  Za mě potřebujeme zhruba ještě deset procent, abychom se dostali k 75 procentům proočkovanosti dospělé populace. Pak se ta situace může skutečně zlepšit," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v Česku podáno téměř 12,08 milionu dávek vakcín a přes 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno. To není ani 60 procent populace, ačkoliv v plánu bylo do konce léta naočkovat přinejmenším 70 procent. 

Reklama:

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček nastínil, že při zhoršení situace v souvislosti s epidemií, je možným řešením potvrzení o bezinfekčnosti vyžadováno například nově na pracovišti. Úhrada testu by pak přešla na zaměstnance. V případě, že by nebyl schopen svou bezinfekčnost doložit, vznikla by překážka na jeho straně.

"Konkrétně by došlo k rozšíření míst, kde by bylo potřeba se prokazovat potvrzením o očkování, testu či prodělání covidu,“ řekl po jednání štábu Hamáček. Potvrzení o tzv. bezinfekčnosti by bylo vyžadováno na pracovišti. "Případné testy by si musel hradit zaměstnanec. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje výklad příslušného paragrafu zákoníku práce za tímto účelem," dodal muž, který po porážce ve volbách rezignoval na funkci předsedy ČSSD.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je zpřísnění opatření tímto směrem variantou, ke které už některé země přistoupily. Takový postup platí třeba v Itálii, kde se část neočkovaných proti nařízení bouří.

"Je to jedna z možností, o které se nejen uvažuje, ale v některých jiných státech je aplikována. V Rakousku se uvažuje o lockdownu pro osoby neočkované, pokud bude na JIPkách více 600 lidí. A zkouší se různá opatření, která by měla být motivační pro to, aby se zvýšila proočkovanost. Ta u nás ustrnula na čísle, které v danou chvíli bylo slušné, ale teď těžce zaostáváme za západními zeměmi, proto jsou opatření taková," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula důvod, proč dosluhující vláda hledá bič na neočkované.

Zájem o očkování chce ministerstvo zvýšit také zpoplatněním testů na covid. Ve středu vláda schválila, že od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným a lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Zároveň se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších protikoronavirových opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: