Reklama:

Bič na neočkované v podobě lockdownu: Advokátka Zuzana Candigliota zhodnotila opatření, AntiCovid tým ho nedoporučuje

Advokátka Zuzana Candigliota
Advokátka Zuzana Candigliota
Foto: Se svolením Zuzany Candiglioty
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2021

Epidemie covidu-19 se v posledních týdnech dostala do exponenciálního růstu. Dosluhující vláda s dalšími protiepidemickými opatřeními počkala až na názor týmu dosavadní opozice. Mluvilo se o možnosti jít rakouskou cestou a zavést lockdown pro neočkované, který může být na jednu stranu silným řešením, jak zpomalit šíření epidemie, druhá stránka věci je ještě více rozdělená společnost. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila advokátku spolupracující s Ligou lidských práv Zuzanu Candigliota, zda by aplikace takového opatření našla oporu v zákoně. "Domnívám se, že již současný stav je ve své podstatě protiprávní a soudy by měly zasáhnout," uvedla pro ŽivotvČesku.cz. AntiCovid tým, který bude poradním orgánem nové vlády, ve svém stanovisku v sobotu nedoporučil jít rakouskou cestou.

Reklama:

Rada vlády pro zdravotní rizika zareagovala na skutečnost, že podzimní vlna koronaviru překonává v posledních dnech i nejrizikovější scénáře a predikce odborníků. Ohledně tvrdého opatření znemožňujícího neočkovaným účastnit se společenského života, se pozastavují právníci. Shodu nenalézají ani odborníci, kdy část z nich považuje takové řešení za diskriminační. Rakousko celostátním lockdownem reaguje na zhoršující se epidemickou situaci v zemi a chce opatřeními motivovat občany, aby se nechali očkovat.

Více jasna do problematiky, která se začala řešit i v rámci České republiky, vnesl AntiCovid tým budoucí vládní koalice. Kabinet v demisi po jeho souhlasu přijme opatření, podle kterého se nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy. Ve svém stanovisku pak vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby neprosazovalo celoplošné povinné očkování a dále doporučil, aby nešlo cestou tzv. rakouského modelu.

Reklama:

"Vyzýváme ministerstvo, aby v tuto chvíli nešlo cestou lockdownu. Doporučujeme ministerstvu, aby nešlo cestou tzv. rakouského modelu," uvedl AntiCovid tým. V takovém případě by například na kulturní, sportovní akce nebo do restaurací mohli jen očkovaní, nebo lidé do půl roku po prodělání nemoci. Nebylo by možné se prokázat negativním testem.

Podle redakcí ŽivotvČesku.cz oslovené advokátky Zuzany Candiglioty by takové opatření narazilo dříve či později na řadu komplikací. "Domnívám se, že už teď mají neočkovaní v podstatě jiný režim, než očkovaní. Už proto, že si musí sami hradit testy. Přitom pro to objektivně není žádný racionální důvod, protože očkování nezaručí, že je člověk skutečně bezinfekční, naopak může bez kontroly šířit nemoc dál. Proto lockdown pro neočkované také nic nevyřeší a je problematický také z právního hlediska, protože nelze prokázat medicínské opodstatnění takového kroku," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na striktní protiepidemické opatření advokátka Zuzana Candigliota, která dále poukázala na to, že tímto způsobem donutit lidi k vakcinaci může představovat problém.

"Ve své podstatě se tak z vakcíny stává povinné očkování, ačkoli to nikdo naplno neřekne," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz právnička, která je přesvědčena, že v ČR je nedostatečný přístup státu k odškodňování těch, kteří se po aplikaci vakcíny proti onemocnění covidem-19 potýkají s nežádoucími účinky. "Zabývala jsem se nedávno případem paní, které po očkování ochrnul obličej. Její stav se sice pomalu lepší, ale stále není zcela v pořádku. Žádného odškodnění se však nedočkala," poukázala na zkušenost ze své praxe a dále ho rozvedla.

"Problém spočívá v tom, že stát sice přijal za tuto nepovinnou vakcínu oficiálně zodpovědnost, ale případné kompenzace se řeší podle zákona o odškodnění, který je bohužel nastaven tak, že pokud se člověku nestane nějaká opravdu zásadní újma, odškodněn nebude. V podstatě by musel opravdu skončit polomrtvý, aby se něčeho dočkal, a proto jsou případy, kdy je kompenzace skutečně vyplacena, velmi ojedinělé. Sama nevím o žádném případu, kdy by bylo odškodné ministerstvem zdravotnictví přiznáno komukoli, koho poznamenala vakcína proti covidu," popsala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná právnička s tím, že toto se týká jak dobrovolných, tak povinných očkování. Varianta, že by se tak vakcinace proti covidu-19 zařadila do povinného očkovacího kalendáře, podle ní v zásadě situaci nijak neřeší.

"Pokud opatření, které zavádí lockdown pro neočkované, skutečně projde, pravděpodobně se jím budou zabývat soudy a je velmi pravděpodobné, že rozhodnutí po čase prohlásí za nelegitimní, jako tomu již v některých případech bylo. Bohužel jsou soudy v tomto ohledu velmi pomalé, takže se rozhodně nedá říct, že by fungovaly jako efektivní obrana. Žalobu, kterou jsem sama se svými spolupracovníky kvůli opatřením podala, se například již půl roku nepohnula z místa," dodala pro ŽivotvČesku.cz expertka přes právo Zuzana Candigliota.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: