Biden bude novým prezidentem USA. Pro Evropu to může znamenat novou éru spolupráce, říká Ivan Bartoš

Předseda druhé nejsilnější strany Ivan Bartoš
Předseda druhé nejsilnější strany Ivan Bartoš
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Podle médií bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Volby nejsou zdaleka u konce, reaguje Donald Trump. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl předseda Pirátů - aktuálně druhé nejsilnější strany v Česku, že Bidenovo vítězství může představovat novou éru spolupráce pro Evropu.

Biden se stane 46. šestou hlavou státu a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA. Obhájce Donald Trump ovšem odmítá Bidenovo vítězství uznat. "Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl Trump.

Na Twitteru Biden uvedl, že je mu ctí, že ho Američané zvolili, aby vedl USA. Je prý před ním těžká práce, ale bude prezidentem všech Američanů.

V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny a její distr...

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že Biden lidově řečeno Trumpa přejel a stane se novým prezidentem. "Vítězství Joe Bidena může znamenat pro Evropu novou éru spolupráce na řešení největších výzev: změně klimatu, rostoucímu vlivu autoritářských států či obnově ekonomik zasažených koronavirem. Podle předběžné zprávy OBSE nedošlo k žádným nesrovnalostem během voleb a výsledek tak považuji za zcela legitimní," uvedl Bartoš.