Biologická zbraň a jiné teorie. Šíření koronaviru se stalo živnou půdou pro konspirace. Promluvil epidemiolog

Covid - ilustrační foto
Covid – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2021

Spekulací o novém typu koronaviru SARS-CoV-2 se za necelý rok a půl od vzniku pandemie vyrojila poměrně velká řada. Říká se, že mohl uniknout omylem při experimentování v laboratoři v čínském Wu-chanu, ale šíří se i spekulace, že jde o uměle vytvořený vir. Hledání původu obávané infekce nicméně řadu lidí svádí k šíření nejrůznějších konspirací a hoaxů. Jednou z nejčastěji skloňovaných spekulací se stává tvrzení, že virus unikl z laboratoře pro testování nových virů. Někteří jdou ještě dál: podle nich je vir biologickou zbraní, kterou měli vědci v laboratoři vyvíjet. "Únik z laboratoře je možný, k teorii manipulace s virem jsem ale stále skeptický," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Šíří se koronavirus po světě kvůli úniku z čínské laboratoře? S tímto scénářem pracují dokonce americké tajné služby. Donald Trump ještě v době, kdy byl prezidentem Spojených států, uvedl, že se snaží původ nemoci COVID-19 vypátrat.

Podle epidemiologa Romana Prymuly se nedá únik z laboratoře vyloučit. V čínském Wu-chanu totiž sídlí Wuchanský institut virologie. "Objevuje se celá řada teorií, které jsou nepodložené. Mluví se o tom, že to vzniklo z kůží psíků mývalovitý a podobně, ale nejsou pro to žádné důkazy. Variant je celá řada. Únik z laboratoře je možný, k teorii manipulace s virem jsem ale stále skeptický, tedy že by šlo o nějakou umělou záležitost," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Scénář rozšíření koronaviru z čínské laboratoře je předmětem odborných debat i divokých spekulací od samých počátků pandemie. Jako potenciální zdroj nákazy je skloňován virologický institut ve městě Wu-chan, které se loni stalo prvním známým ohniskem covidu-19. Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) tuto teorii označili za vysoce nepravděpodobnou, podle nedávného vyjádření amerického prezidenta Joe Bidena ale v této věci neměla na jaře jasno ani většina amerických zpravodajských složek.

Jak před časem uvedl deník The New York Times, definitivní odpověď v tomto směru nemusí nikdy přijít. Biden ovšem pověřil americké tajné služby, aby vystupňovaly snahu záležitost objasnit, a avizoval, že by mohl závěry zpravodajské komunity zveřejnit.

Přední americký epidemiolog a poradce prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci v rozhovoru s listem Financial Times (FT) vyzval Čínu, aby zveřejnila zdravotní záznamy devíti lidí, které by podle něj mohly poskytnout zásadní poznatky ohledně toho, zda koronavirus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře v čínském městě Wu-chanu. Mluvčí čínské diplomacie Fauciho výzvu přímo nekomentoval, zprávy o možném úniku viru z laboratoře označil za konspirační teorii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.