Blatný se ohradil proti kritice. Nikoho nebaví, když mu Babiš dýchá na záda, říká Andor Šándor

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný
Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Profimedia.cz

Už od února je vidět, že stoupá tlak na ministra zdravotnictví Jana Blatného (51) a padají sázky, kdy ve funkci skončí. Začal ale měsíc duben a Jan Blatný se na rezignaci nechystá. Naopak se poměrně silně ozval proti kritice, kterou na jeho hlavu směřoval premiér Andrej Babiš (66). "Já myslím, že Blatný ještě vydrží. Na tu roli kamikadze není nikdo připraven," uvedl v polovině března pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Petr Arenberger, epidemiolog Petr Smejkal, bývalý hejtman Jiří Běhounek nebo Roman Prymula, který si roli ministra zdravotnictví již zkusil. To jsou jména, která se od února skloňují v médiích s tím, že dny Blatného jsou sečteny.

Podle zdrojů ze zákulisí ministerstva zdravotnictví je Jan Blatný ale tvrdším hráčem, než se může na první pohled zdát. Svou roli nebere politicky, ale jako zdravotnickou misi, kterou musí splnit. V rozhovoru pro CNN Prima News hovořil o tom, že je hlavně lékařem a nejpozději po podzimních volbách z politiky stejně odejde. Podle kolegů se neupíná k ministerské židli, ale upíná se k tomu, že jako lékař zvládne zastavit koronavirovou epidemii.

"Můj odhad? Myslím, že do dubna vydrží. Na tu roli kamikadze nikdo není připraven. Nikdo si nenechá od premiéra dýchat na záda," uvedl v polovině března pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, když měl Blatného šance odhadnout.

Tlak na Jana Blatného v posledních týdnech stupňoval zejména prezident Miloš Zeman. Ten Andreje Babiše vyzval, aby se Blatného zbavil, jinak budou ohroženy přátelské vazby mezi Hradem a premiérem. Jan Blatný také dostal nejméně dva vytýkací dopisy od premiére. Babišovi se například nelíbí, že ministerstvo stanovilo přísné podmínky pro podání léku bamlanivimab.

Ministr zdravotnictví v sobotu premiérovi vzkázal, že v případě bamlanivimabu jde o téma lékařské, nikoliv téma politické.

"Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na (vytýkací) dopisy, odborná diskuze o indikaci protilátkových léků. Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuze jsme upravili kritéria k jejich podání," ohradil se Blatný proti Babišově kritice.

Ministerstvo zveřejnilo doporučení skupiny odborníků k používání léků na covid-19 s tzv. monoklonálními protilátkami, jako je právě bamlanivimab od společnosti Eli Lilly.

Policie vyhodnotila, jak bude postupovat při výkladu pandemického zákona a veřejnosti ozná...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.