Reklama:

Blíží se sezóna respiračních onemocnění: Roman Prymula popsal, zda je možné, aby se spojila chřipka s covidem

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2021

Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než minulý rok. Zájem o očkování proti chřipce loni převyšoval počet dostupných vakcín. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v dubnu oznámil, že v poslední chřipkové sezóně, tedy na přelomu 2020/2021, laboratoře v Česku nezaznamenaly ani jeden případ viru chřipky. Zřejmě k tomu přispěla opatření proti šíření epidemie nemoci covid-19. Někteří odborníci upozorňují, že letos by mohla »řádit« obě onemocnění. Panují také obavy, zda je možné, aby se oba viry spojily. "Chřipka a SARS-CoV-2 jsou poměrně odlišné viry, to znamená, že nedojde ke kombinaci obou vlastností virů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Reklama:

Objednání vakcín proti chřipce na tento rok začal podle ministerstva řešit až Adam Vojtěch (34), který se stal znovu ministrem zdravotnictví letos 26. května.

V chřipkové sezóně 2019/2020, tedy ještě před začátkem šíření covidu-19 u nás, čeští odborníci zaznamenali podle SZÚ asi 300 závažných případů chřipkové infekce a 58 lidí infekci podlehlo. V poslední chřipkové sezóně 2020/2021 už ale laboratoře nezaznamenaly žádný případ výskytu viru chřipky.

Reklama:

"Myslím si, že se roušky či respirátory budou používat ve vnitřních prostorách i nadále, nepočítal bych tedy letos s nějakou velkou vlnou chřipky. Roušky či respirátory jsou schopny omezit šíření viru, jak jsme to už viděli. Protože chřipka ve společnosti teď prakticky necirkulovala, bude velmi obtížné trefit ten správný virus, který tady nyní bude," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

K tomu, že chřipka v minulé sezóně prakticky »vymizela«, přispěla podle odborníků opatření proti šíření covidu-19, ale zřejmě také to, že lidé při některých obtížích ani nevyhledali zdravotní péči. Ve srovnání s předchozími sezónami laboratoře dostaly k posouzení asi o pětinu méně vzorků. Nemusí to tedy znamenat, že se v Česku chřipka v poslední sezóně vůbec nevyskytla.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: