Blíží se Valentýn: Nezadaným brnká na potřebu vztahu a lásky, říká psycholog Jeroným Klimeš. Uvedl, kdy je často pozdě na děti a svatbu

Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Foto: Se svolením Jeronýma Klimeše
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2022

Čtrnáctý únor je dnem, který je oslavou lásky a svátkem zamilovaných. Páry se obdarovávají drobnějšími dárky či spolu stráví den nějakou výjimečnou aktivitou, kterou dělají jen jednou za čas. O něco méně příjemně ho prožívají i nezadaní, pro které je Valentýn často akorát dnem, který jim připomíná, že jsou sami. "Valentýn není špatný tím, že by byl komerční, ale spíše tím, že ti lidé neví, jak žít partnerské vztahy," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš a vysvětlil, proč některé nezadané tento svátek štve a co by u jeho příležitosti doporučil zadaným.

Svátek zamilovaných mnozí považují za komerční svátek, který zvedá tržby čokoládovnám, klenotnictvím a květinářstvím. Jiní lidé ho ale poctivě drží a připomínají si s partnerem svou lásku nejen dárečky, ale také příjemně strávenými chvílemi. Mnozí nezadaní Valentýn odsuzují, odborník na mezilidské vztahy Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz ovšem upozornil na to, že jsou kvůli tomuto dni naštvaní proto, že se jich téma lásky dotýká.

"Tlak by nezadaní nepociťovali, kdyby neměli potřebu. Můžete udělat mezinárodní den fyziky, a když k ní lidi nebudou mít vztah, tak jim nebude ten den vadit. Jakmile lidem vadí Valentýn, tak to znamená, že brnká na jejich potřebu partnerského vztahu a lásky. Zahořklí lidé jsou pak většinou následkem rozvodu či rozchodu, druhá varianta je, že mají poruchy nálad a jsou zatrpklí proto, že mají trvale problémy v partnerských vztazích. To nemusí s Valentýnem úplně souviset," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog.

Valentýn podle psychologa sice připomíná lásku a plní tak svůj úkol svátku, ale přímo lidi nevybízí k tomu, co by měli dělat a jakým způsobem si svou lásku dát o to víc v tento speciální den najevo. On sám při jeho příležitosti upozorňuje zamilované páry, aby nenechali svůj vztah přechodit.

"Svátky se vždy zdůrazňují věci, které máme tendenci v běžném provozu zanedbávat. Partnerská láska je něco, co je potřeba zdůrazňovat. Připomínat lidem, že si mají věnovat pozornost, je správně, ale je otázka, co a jak lidem zdůrazňovat. Já třeba varuji před přechozenými vztahy. Vztahy jsou přechozené zákonitě, jakmile jsou přetažené přes čtyři roky. Musíte se brát a zakládat rodiny do čtvrtého roku vztahu," řekl důrazně pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Jako odborník na vztahy má Jeroným Klimeš zkušenosti, ze kterých může s klidným svědomím říct, že mnoho vztahů se po čtvrtém roce rozpadá právě proto, že v nich nedošlo k tak důležitým krokům, jakými jsou svatba a děti. Valentýn nepovažuje za špatný svátek a upozorňuje, že může vadit právě těm, kteří si v partnerských vztazích příliš nevědí rady.

"Ten svátek je obecně jen tlak na lidi, který neříká, co mají ti zamilovaní lidé dělat. Já jim říkám vezměte se, mějte děti, když to přetáhnete, bude masakr. Valentýn není špatný tím, že by byl komerční, spíš že ti lidé neví, jak žít partnerské vztahy tak, aby se jim zbytečně nerozpadaly. Zbytečně rozpadlých vztahů je podle mě víc než těch, které se rozpadly z vážných důvodů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Pro letošní svátek zamilovaných tak renomovaný psycholog doporučuje při příjemném večeru s drahou polovičkou probrat tato důležitá témata a případně se začít věnovat jejich plánování.

"Po delších letech ztratíte sílu do svatby a do dětí. Pak to vyhasne, najdete si nový vztah a do roka budete mít dítě s někým jiným. Proč? Protože po dlouhém vztahu ztratíte sílu na tyhle kroky. Pokud řeknete, že děti nechcete, odložíte to o dva nebo o čtyři roky, skončí to rozchodem," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.