Reklama:

Blíží se změna v počasí, výrazně se oteplí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2024

Už příští sobotu (8. června) najdeme v kalendáři Medarda. "Je spojen se srážkami a poklesem teplot vzduchu. Letošní medardovský týden naopak do Česka vrátí letní teploty, ale srážek a bouřek bude jak na začátku, tak koncem týdne dost," nastínila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, jak bude vypadat nadcházející týden.

Reklama:

Hned v úvodu týdne bude ještě panovat nevlídné počasí. "V pondělí bude oblačno až zataženo, během dne s deštěm nebo přeháňkami, místy bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 18 až 22 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

V úterý bude oblačno až polojasno, na jihovýchodě s deštěm, ojediněle bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

Reklama:

Ve středu se začne postupně počasí měnit, zejména pokud jde o teploty. "Lze očekávat jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 20 až 25 °C," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 24 až 28 °C.

V pátek si počasí nachystá jasno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 24 až 28 °C.

Počasí o víkendu

V sobotu si počasí nachystá jasno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 24 až 28 °C.

"V neděli bude oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 24 až 28 °C," doplnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, že »Medardova pranostika« vznikla už v 16. století, kdy naši předci vyhlíželi vláhu.

"Deštivé počasí přináší oblast nízkého tlaku vzduchu, která se nad střední Evropou udržuje po delší období. V převládajícím proudění okolo této tlakové níže přináší nad Evropu chladný vzduch ze severního Atlantiku a v něm postupující frontální systémy. Někdy se o »medardovském počasí« hovoří jako o evropském monzunu. Kromě srážek je pro Medarda typické ochlazení. Chladný vzduch do střední Evropy proniká po vlnách, mezi nimi se však lze setkat i se slunnými a teplejšími dny. Naši předci hovořili o tzv. »Ovčích chladnech«. V minulosti byl u nás totiž hodně rozšířen chov ovcí a při výrazném ochlazení v tomto období docházelo k úhynům jehňat na pastvinách," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: