Boj o Senát vrcholí. Miloš Vystrčil odpověděl na zásadní dotaz, který může pomoci lidem správně se rozhodnout o kandidátech

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2022

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (62) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce. Redakce ŽivotvČesku.cz položila oblíbenému a zkušenému politikovi zásadní dotaz, na který s naprostou lehkostí odpověděl.

Hlasovat se bude dnes do 22:00, po noční přestávce pak v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky by podle zkušeností z předchozích voleb mohly být známy do tří hodin po sobotním uzavření volebních místností. Volit senátory budou moci lidé na stejných místech, kde před týdnem v prvním kole vybrali 48 nynějších finalistů.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila současnému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi dotaz, proč právě jemu by lidé měli dát důvěru. "Přiznám se, že i na toto jsem už několikrát odpovídal, ale je to zkrátka tak, že lidé by měli dávat důvěru těm, kterým věří, mají za sebou nějaké zkušenosti, mají charakter, mají za sebou nějakou práci, na kterou se lidé mohou podívat a vidí tedy výsledky jejich práce," uvedl na dotaz redakce zkušený politik, který v prvním kole musel čelit poměrně drsné kampani na sociálních sítích ze strany expremiéra Andreje Babiše (68), která už mohla na některé působit, že je za hranicí dobrých mravů.

Volit se nebude v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku, protože lidé si tam vybrali senátory už v prvním kole. Mandáty obhájili Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů a Ladislav Václavec (ANO), lidovce Petra Šilara v Senátu nahradí Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Z kandidátů navržených hnutím ANO se do finále probojovalo 17 adeptů, což je historicky největší úspěch uskupení Andreje Babiše. Úvodní kolo ale vyhrálo jen šest z nich. Z devíti finalistů navržených občanskými demokraty vyhrálo úvodní kolo osm. KDU-ČSL má šest želízek, TOP 09 tři, klub Starostů také tři včetně Aleny Dernerové (za SD-SN), která neměla protikandidáty z vládních stran. Za Piráty se do finále senátních voleb nedostal žádný. S podporou stran koalice tří vládních stran Spolu se do druhého kola dostal Marek Slabý (za Tábor 2020).

Podle Miloše Vystrčila by lidé měli v rámci podpory kandidátů do Senátu zvážit to, jaká práce za nimi stojí. "Ano, vhodné je, aby si lidé vzali práci kandidátů, mezi kterými se rozhodují, porovnali ji, tedy jak komunikují, zda jsou ochotni odpovídat na dotazy a podobně. Na základě toho se pak mají rozhodovat. Když to vezmu příkladem obecně, když chcete stavět dům, tak chcete také vědět nejvíce informací o tom staviteli, zda s ním byla spokojenost, jak tu práci vykonával, jestli něco neošidil, jaké jsou na něj reference a díváte se na to tak, zda to jsou pravdivé údaje, a podle toho si vybíráte. Stejně tak, si myslím, by si lidé měli vybírat do Senátu," dodal pro ŽivotvČesku.cz oblíbený politik.

KDU-ČSL v letošních senátních volbách obhajuje sedm křesel, klub Starostů potřebovali k obhajobě šest senátorů, z nichž dva byli zvoleni za STAN a jeden za SLK. Stejně tak klub ProRegion obhajuje šest vítězství, z toho ANO tři a ČSSD dvě. Z klubu ODS a TOP 09 usiluje o znovuzvolení pět senátorů, čtyři občanští demokraté a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Klub Senátor 21 a Piráti obhajuje dvě místa. Bývalý komunista Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) se o znovuzvolení už nesnažil.

Klub ODS a TOP 09 má s minimálně 22 senátory nejnadějnější vyhlídky na to, že zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí. Klub Starostů má po prvním kole voleb i s Růžičkou jistých 19 členů, lidovci šest včetně Fialy. Tyto frakce mají dohromady jistých 47 členů. Nejméně pětičlenný zůstane klub Senátor 21 a Pirátů, přičemž pirátští senátoři jsou dva. Z frakce ProRegion by bez dalších posil zůstali čtyři senátoři, z toho tři za ANO včetně Václavce. Bez klubové příslušnosti je zatím jen Pavel Fischer (nezávislí).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.