Boj o Sputnik vrcholí. Na ministerstvu zdravotnictví je velká vstřícnost, aby prošel, říká politolog

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia.cz

Vrcholí snahy dostat do České republiky vakcínu Sputnik V. Na používání ruské očkovací látky tlačí hlavně Hrad. Podle politologa Lubomíra Kopečka je k ruské vakcíně vstřícný i současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62). "Vypadá to, že na ministerstvu je velká vstřícnost, aby Sputnik prošel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Na Slovensku fungoval Sputnik V jako politická rozbuška a Igora Matoviče lobbování za ruskou očkovací látku nakonec stálo premiérskou židli. V České republice na používání ruské vakcíny tlačí hlavně Hrad. Prezident Miloš Zeman se netají tím, že ministr Jan Blatný musel resort zdravotnictví opustit, protože používání Sputniku spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv blokoval. I v České republice úvahy kolem používání ruské očkovací látky vyvolávají politické napětí.

Miloš Zeman dokonce oslovil Univerzitu Karlovu, aby tamější odborníci Sputnik zkoumali. V týdnu obdržel Hrad zamítavou reakci. Podle rektora školy Tomáše Zimy je zbytečné, aby vědci Sputnik zkoumali, protože stejně nemohou suplovat závěry Evropské lékové agentury či Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Cesta, kterou zkusil pan prezident, tedy obejít SÚKL, není průchodná. Podle mě to ale tolik neznamená, pan prezident tu cestu zkusil ještě před odvoláním ministra Jana Blatného a je vidět, že stávající ministr zdravotnictví je vakcíně Sputnik jinak naladěn. Pan prezident cestu přes Univerzitu Karlovu nepotřebuje. Vypadá to, že na ministerstvu je velká vstřícnost, aby Sputnik prošel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Sputnik V vyvolal napětí také mezi premiérem Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáček, který dočasně zastává také post ministra zahraničí. Jan Hamáček měl v pondělí letět do Ruska o vakcíně jednat.

V Moskvě se měl Jan Hamáček setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Alespoň to uvedl bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko, který se měl cesty také zúčastnit. V pátek večer ale do cesty zasáhl premiér Andrej Babiš a oznámil, že si nepřeje, aby Jan Hamáček do Ruska odcestoval.

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) potvrdil, že s ním šéf sociálních demokratů, vi...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.