Boj s epidemií: Pod hranici 30 tisíc mrtvých se nedostaneme, predikuje epidemiolog Petr Smejkal

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2021

Hlavní epidemiolog IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal je přesvědčen, že rozvolňovat se bude moct nejdříve až po Velikonocích. Také se přiklání k tomu, že v Česku počet zemřelých v souvislosti s covidem bude vyšší než 30 tisíc. K podobné teorii se přiklání i Jaroslav Flegr (63), který počítá i s dopady epidemie. "Odhaduji, že dojde k celkovému úmrtí asi 80 tisíc osob," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty univerzy Karlovy.

Podle Petra Smejkala, který se vrátil z Izraele, kde byl s premiérem Andrejem Babišem získávat další informace z boje s pandemií, se v Česku bude rozvolňovat nejdříve po Velikonocích. "Myslím si, že až po Velikonocích. Lidé by se totiž na svátky zase chtěli scházet, a to by mohlo být rizikové. Velkou chybou zákazu cest mezi okresy však je, že někdo má hranici katastru za svým domem a nemůže ani na procházku do lesa. To se moc nepovedlo, zrovna do přírody by lidé chodit měli. To by se mělo změnit," uvedl pro idnes.cz s tím, že je se potřeba dostat přibližně ke dvěma tisícům pozitivních případů za den a osmiprocentní pozitivitě PCR testů.

I když slova epidemiologa působí optimisticky, mají i negativní podobu. Ve středečním rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že se v červnu Česko dostane na hranici 40 tisíc obětí. "Určitě se to dá snížit. Myslím, že můžeme být i na 30 tisíc úmrtí. Pod tuto hranici se však určitě nedostaneme. Záleží, jak k tomu od teď přistoupíme. Když budeme hodně přísní, může to dopadnout těmi 30 tisíc," upřesnil Petr Smejkal.

Podle Jaroslava Flegra bude celkový dopad epidemie mnohem závažnější. Podle něj nejde jen o statistické údaje, ale je třeba počítat s komplexností dopadů, které vývoj epidemie způsobuje.

"Domnívám se, že dojde k celkovému úmrtí asi 80 tisíc osob, ať již přímo s covidem, nebo kvůli zanedbané prevenci a odkládané a momentálně už i neodkladné lékařské péči. A to ještě jen v případě, že nám s náporem těžkých pacientů  pomohou okolní země a že se nám podaří ochránit pomocí vakcinace větší část seniorů. Celkový účet za covid však bude ještě vyšší, protože se jednak zhorší zdravotní stav mnoha lidí, u kterých i středně těžký covid zanechá trvalé následky, a jednak v důsledku dlouhodobého poškození ekonomiky si nebudeme moci dovolit tak kvalitní zdravotní péči, jakou jsme měli doposud," dodal evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.