Bolest na hrudi po očkování může předznamenat srdeční problémy, varuje SÚKL. Jan Pirk popsal, jak sledovat své tělo

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 7. 2021

Evropská léková agentura (EMA) v pátek upozornila, že očkování proti koronaviru vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNtech) a Spikevax (Moderna) může ve vzácných případech způsobovat záněty srdečního svalu a osrdečníku. Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzval Čechy, aby po očkování hlídali svůj hrudník a v případě potíží vyhledali pomoc lékaře. Kardiochirurg Jan Pirk pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak na hrudníku vypadá bolest, která jde od srdce. "Důležité je rozlišovat, jak to bolení na prsou vypadá. Pokud pacient umí přesně prstem ukázat na jedno místo, kde přesně ho na prsou bolí, tak to není od srdce - to může být třeba zánět mezižeberního nervu. Bolest od srdce je nelokalizovatelná, taková rozprostřená po celém hrudníku," sdělil Jan Pirk pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se podivuje nad tím, jak rychle byly vakcíny proti covidu dány do oběhu.

"Výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků doporučuje zařadit myokarditidu (zánět srdečního svalu) a perikarditidu (zánět osrdečníku) jako nový možný nežádoucí účinek do informací o užití přípravku spolu s varováním pro zdravotníky a pacienty,“ uvedla Evropská léková agentura. I nadále podle agentury ale platí, že převládají přínosy vakcín. K problematice se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil kardiochirurg Jan Pirk. Ten se dál podivuje nad tím, že do oběhu byly dány vakcíny, u kterých neproběhlo detailní dlouholeté zkoumání.

"Dochází na to, co jsem říkal od samého začátku epidemie. Osobně jsem příznivcem očkování, ale dosud nejkratší doba zkoušení nové vakcíny než byla daná k všeobecnému používání, byla tři roky. Někdy to trvalo i deset let, než se vědělo, že vakcína je opravdu bezpečná. Tady se po pár měsících řeklo, že tato vakcína je zázrak a že je to neškodné, to ale nemusí být pravda. Nyní se ukazuje, že s nasazováním nových léků není nikdy dostatek opatrnosti," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz lékař, který proslul výroky, ve kterých covid-19 srovnával s chřipkou.

"Na covid se bude nyní svádět všechno, dříve byla například jarní únava a říkalo se, že je to nedostatkem vitamínů, nyní se to bude jmenovat postcovidový syndrom. Podle mě celý svět zešílel. Z mé praxe mohu říct, že spolupracujeme se zdravotní komisí Českého olympijského výboru a měli jsme dohodu, že všichni, kteří jsou v olympijském cyklu a prodělali covid, nikoliv že byli pouze pozitivní, ale skutečně prodělali symptomatický covid, což je asi 250 sportovců, tak pak podstoupili to nejdokonalejší vyšetření srdečního svalu - tedy magnetickou rezonanci. Není to velká studie, těch olympioniků nebylo moc. U nikoho jsme ale na srdečním svalu nic nenalezli. To jsou zkušenosti, které mám z IKEMu. Na druhou stranu je pravda, že buňky, které mají hodně receptorů pro uchycení se viru, jsou nejen v tukové břišní tkáni, proto jsou k tomu náchylní obézní lidé, ale také jsou ve vnitřní výstelce cév. Může to tedy skutečně dělat zánět a trombózu žilní. Dával jsem doporučení, že lidé, kteří mají geneticky podmíněnou tzv. protrombogenní náchylnost, jako je třeba Leidenská mutace, tak aby během očkování si třeba píchali heparin nebo alespoň jedli acylpirin, protože skutečně u těchto lidí by to mohlo udělat trombózu," uvedl Jan Pirk, který patří mezi největší odborníky, kteří se specializují na správné fungování srdečního svalu a cév. Zároveň Jan Pirk poradil, jak vyhodnotit bolesti v oblasti hrudníku a kdy potíže mají souvislost se srdcem a ve kterých případech je příčina jiná.

"Důležité je rozlišovat, jak to bolení na prsou vypadá. Pokud pacient umí přesně prstem ukázat na jedno místo, kde přesně ho na prsou bolí, tak to není od srdce, to může být třeba zánět mezižeberního nervu. Bolest od srdce je nelokalizovatelná, taková »​rozprostřená« po celém hrudníku. Pokud je bolest od věnčitých tepen, tak to vystřeluje do dolní čelisti, nebo to vystřeluje do malíkové hrany levé horní končetiny. Pokud je bolest na hrudníku závislá na dechu, tak to také není od srdce. Když vás píchá při nádechu či výdechu, tak může jít o zánět pohrudniční dutiny či opět postižení mezižeberního nervu. Je ale na místě navštívit lékaře, udělat vyšetření a zjistit, zda je to od srdce či není. A je nutné pamatovat, že bolest může být i psychogenní, protože lidé jsou dnes vyplašení z toho, jak sdělovací prostředky straší, že tady v ulicích budou stát mrazící vozy plné mrtvých těl," zakončil Jan Pirk, který od začátku koronavirové epidemie tvrdí, že psychologické a ekonomickými následky krize jsou stejně významné jako ty zdravotní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.