Bolest po smrti blízké osoby se odvíjí od jednoho faktoru. Psycholog přiblížil, co prožívá osudová láska Aničky Slováčkové

Příběh Aničky Slováčkové jen nejen příběhem plným síly, naděje a inspirace, ale také lásky k druhé osobě. Parťákem do života a obrovskou oporou se pro zpěvačku před pár lety stal její dlouholetý kamarád a baskytarista z její kapely Matěj Růžička. Sympatický mladý muž s laskavou tváří o Aničku pečoval v dobrém i ve zlém a byl jí nablízku do posledních chvil. O smíření partnera s odchodem milované osoby promluvil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.
Matěje s Aničkou spojovalo silné pouto. Pojila je vášeň pro hudbu, cestování, vaření, sdíleli společnou domácnost, lásku i každodenní radosti i těžkosti. Matěj byl po boku zpěvačky do posledních chvil, stejně jako její rodiče.
Podle psychologa je ztráta blízké osoby, se kterou člověk plánuje budoucnost, hluboká rána, která se hojí velmi pomalu. Důležitá je podpora okolí, prostor pro truchlení. A jak to bývá u každé těžké chvíle, největším lékem na bolest je čas.
Odborník na lidskou duši Jeroným Klimeš promluvil o rychlosti umírání, jež se rozlišuje na třech úrovních. "Rychlost umírání se liší ve třech rovinách. Jak rychle to prožívá okolí, jak rychle se s tím smiřuje ten člověk samotný a jak rychle běží ten proces. Může se stát, že ti lidé pohřbí svého příbuzného dřív, než on stačí umřít. Už se s ním rozloučili dřív, než on fyzicky umřel," popsal psycholog situaci, kdy se zpravidla příbuzní loučí s člověkem, který je dlouhodobě nemocný a smrt je pro něho lidově řečeno vysvobozením.
Co se týká partnerů osob, které jsou nevyléčitelně nemocné, mohou se podle psychologa s odchodem milované osoby smířit dlouhou dobu předem. "Smíří se s tím třeba už půl roku předem a fáze smutnění rychle odezní. Nebo se s tím ještě nesmířil a ten »zbytek«, co ještě chybí, proběhne až teď po smrti," přiblížil Klimeš, co má vliv na to, jak dlouho se bude partner vypořádávat se ztrátou milované osoby.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.