Bonusy pro OSVČ a malé firmy v ohrožení. Za těchto okolností musí skončit, řekla Schillerová

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2020

Ze dvou třetin se mají na kompenzačních bonusech pro OSVČ a malé firmy podílet obce a kraje. Z jejich rozpočtu by mohlo na pomoc jít okolo 13 miliard korun. Sněmovna s návrhem ministerstva financí souhlasila, Senát ho ale vrátil. Podle senátorů mají jít peníze pouze ze státní kasy. Schillerová opáčila, že to nejde, a pokud na tom bude Senát trvat, bude to znamenat konec vyplácení bonusu.

Schillerová je přesvědčená, že na vyplácení kompenzačního bonusu se obce a kraje finančně podílet musejí.

"Určitě to tak být musí. Za­obírali jsme se tím na samém začátku, kdy jsme hledali formu, jak kompenzační bonus udělat a zabezpečit," řekla webu Novinky.cz s tím, že bonus měl mít původně podobu dotace ze státního rozpočtu.

"Hledali jsme orgán státní správy, který by takto masivní podporu rychle a účinně vyplatil," vzpomíná ministryně.

Nejde to jinak

Kompenzační bonus zajišťuje Finanční správa, proto se nakonec nejedná o dotaci ze státního rozpočtu. "Finanční správa z povahy své činnosti nemůže vyplácet dotace, když je orgánem, který je současně kontroluje," tvrdí Schillerová.

"Jedinou možnou formou je takzvaná negativní daň neboli kompenzační bonus, který daňové právo zná. Finanční správa ho už dnes procesuje v jiných případech. A ten může jít jedině ze sdílených daní," dodala šéfka státní kasy s tím, že podpora pouze ze strany státu by reálně znamenala ukončení bonusového systému pro OSVČ a malé firmy s ručením omezeným.

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.