Bramborový salát se salámem, či bez: Alena Schillerová odpověděla na palčivou vánoční otázku, která rozděluje rodiny

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2022

Pokud k Vánocům něco jednoznačně patří, je to sváteční obžerství. Mnozí si na Štědrý večer sice odpustí kapra a nahradí ho kuřecími řízky, ale bez bramborového salátu se u večeře obejde jen málokdo. Leckdo si salát vylepšuje surovinami navíc, mezi ně patří i salám. Pro mnohé je ale tento pokrm se salámem nelibou kombinací. Exministryně financí Alena Schillerová (58) pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že salám u nich v rodině do bramborového salátu patří - je zvykem.

Tradiční bramborový salát se skládá z brambor, vajec, zeleninové směsi, majonézy, hořčice a koření. Lidé ale v kuchyni rádi experimentují. Pokud se něco uchytilo a rozšířilo, je to salám, který se do salátu přidává nakrájený na kostičky.

Ještě modernější variantou je pak ta, do které kuchaři přidávají jablko, které má salát ozvláštnit, zjemnit a zvýraznit chuť ostatních surovin. Pro mnohé je ale jiná než tradiční varianta něčím, co by v životě ale nepozřeli.

Někdo může argumentovat tím, že k masu nedává smysl jíst přílohu, která maso rovněž obsahuje. Jiní zkrátka jen neholdují salámům typu junior, což jsou právě ty, které se do bramborového salátu přidávají. Bývalá šéfka státní kasy ve vládě Andreje Babiše (68) a dnes opoziční poslankyně je především politička, ale pokud jde o štědrovečerní pokrm, připravuje ho sama a ráda.

"Dávám do bramborového salátu salám. Dávám měkký salám, musí být libový. Nakrájím ho zcela najemno - na malé kostičky, ale dávám," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO, jaký bramborový salát se u nich v rodině konzumuje.

V žádném případě pak zkušená politička neodsuzuje nikoho, kdo si suroviny navíc do bramborového salátu ke štědrovečerní večeři nepřidá. V každé rodině to je zkrátka trochu ohledně salámu v bramborovém salátu jinak.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.