Broněk Černý slaví životní jubileum. Zdeněk Troška vylíčil, jak se dostal k roli Venci a poslal mu přání

Broněk Černý alias Venca Konopník.
Broněk Černý alias Venca Konopník.
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2021

Významné životní jubileum slaví 12. března herec Broněk Černý (60), který ztvárnil postavu Venci Konopníka v legendární komediální trilogii Slunce, seno režiséra Zdeňka Trošky (67). Přesto, že herectví nikdy nestudoval, ve filmovém světě uspěl díky přirozenému projevu a v dalších letech natočil ještě několik filmů. Slavný režisér promluvil o tom, jak přišel k roli Venci a co by mu přál k jeho narozeninám. "Je to velký pohodář a má rád život. Popřál mu bych samozřejmě zdraví," řekl.

V době natáčení prvního dílu Slunce, seno, jahody z roku 1983 bylo Broňkovi Černému dvacet let a ke své zřejmě nejslavnější roli přišel velkou shodou náhod. Ale občas to tak v životě už bývá.

"Spletl si dvě slova – konkurz se slovem komparz. Dělali jsme konkurz ve Strakonicích, on šel s nějakým kolegou kolem toho plakátku o konkurzu a řekl mu: Pojď, jdeme, tam budeme postávat někde vzadu. Dostaneme stovku a půjdeme na pivo. Když zjistil, že je to na hlavní roli, chtěl odejít, ale zastavil jsem ho a vyzkoušel si jednu menší scénku s paní pomocnou režisérkou. Sehrál to naprosto skvěle, přirozeně a pravdivě. Takže tu roli dostal," popsal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška příběh, jak přišel Broněk Černý k roli Venci Konopníka.

Herec slaví 12. března významné životní jubileum – 60. narozeniny a k nim mu poslal milé a upřímné přání. "Popřál bych mu pochopitelně to, co se dneska přeje nejvíc – zdraví, zdraví, zdraví. A potom, aby ho neopouštěla dobrá nálada a humor. Protože on je opravdu pořád dobře naladěný a má takový hezký přístup k životu. Je to velký pohodář a má rád život, to je fajn," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný scénárista a režisér, který je stejně jako představitel Venci rodák ze Strakonic.

Broněk Černý se objevil také v dalších filmech, například v komedii Mezek z roku 1985 nebo dramatu Milana Muchny Zelená léta. "Ještě hrál také u pana režiséra Vladimíra Drhy ve filmu Dívka na krátkou trať, u pana režiséra Miloše Zábranského v Tísňovém volání a pak už ho herectví asi přestalo bavit, to netuším," dodal Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.