Brumbál z Harryho Pottera byl v mládí svůdný fešák. Bez šedin a plnovousu byste ho nepoznali

Michael Gambon se proslavil jako Albus Brumbál
Michael Gambon se proslavil jako Albus Brumbál
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2021

Irský herec Michael Gambon (80) se ve světě filmu pohybuje už od roku 1965, skutečná sláva ho ale potkala až později, přesně v roce 2004, kdy nahradil zesnulého Richarda Harrise v roli Brumbála ve filmech o Harry Potterovi. Proto není moc lidí, kteří by věděli, jak vypadal v mládí. Nutno uznat, že byl skutečný štramák. Neměl šediny, neměl plnovous a málokdo by ho při sledování jeho starších snímků poznal.

V roli Brumbála byl Michael Gambon výborný a fanoušci Harryho Pottera si ho zamilovali i přesto, že v roli nahradil zesnulého Richarda Harrise a obecenstvo se k přeobsazování obvykle příliš přívětivě nestaví.

Kariéra Gambona odstartovala v roce 1965 a v následujících dvou dekádách dostával velkou spoustu rolí. Byl úspěšný, ale ne příliš a myslí si, že dnes je herectví těžší. "S věkem jsem víc nervózní. Před 50 lety mi o nic nešlo a byl jsem v klidu, měl jsem dost práce, ale role byly menší," řekl v rozhovoru pro magazín Radio Times.

Na mládí vzpomíná poslední dobou častěji, protože kvůli věku a s ním souvisejícími obtížemi už se nemůže věnovat divadlu, které vždy miloval. "Láme mi to srdce, ale nemůžu hrát na jevišti. Mám problém si zapamatovat své věty," přiznal herec, na jehož paměti se přibývající léta podepisují.

Michael Gambon ví, v čem je problém, ale na své mládí a léta v divadle nikdy nezapomene. "Je to prostě věkem. Mozek už nefunguje jako dřív. Ovlivňuje to paměť a samozřejmě i řeč. Takhle dnes žiju, s tím se potýkám," vysvětlil představitel profesora Brumbála, který byl před lety sympatický štramák.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.