Reklama:

Budu rád, když si na Miloše Zemana už nikdy nevzpomenu. Za Petra Pavla se určitě nebudu stydět, říká senátor Václav Láska

Miloš Zeman a Petr Pavel
Miloš Zeman a Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2023

Navrácení bývalé standarty poničené na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana (78), a příslib návratu k důstojnosti a slušnosti zarámovaly nástup nového prezidenta Petra Pavla (61). Pro redakci ŽivotvČesku.cz zkušený politik - senátor Václav Láska (48) na dotaz uvedl, jak to bude mít ohledně vzpomínek na bývalého prezidenta a jak vnímá stávající hlavu státu. Z jeho slov vyplynulo, že na oba muže má jednoznačný názor.

Reklama:

Petr Pavel se ujal prezidentského úřadu ve čtvrtek na pět let. Ve druhém kole prezidentské volby porazil v lednu bývalého premiéra Andreje Babiše (68). Získal přes 3,3 milionu hlasů, Babiše podpořilo 2,4 milionu voličů. 

Reklama:

"Když to řeknu upřímně, nebudu na Miloše Zemana vzpomínat. S koncem jeho mandátu budu rád, když si na něj už nikdy nevzpomenu a nebudu nucen si na něj vzpomenout. Víc bych to nerozebíral. Pokud jde o prezidenta Petra Pavla, tak si myslím, že to nebude mít jednoduché. Domnívám se, že během jeho mandátu s ním občas budu souhlasit, občas nesouhlasit, ale jsem přesvědčen, že se za něj určitě nikdy nebudu stydět," uvedl zkušený politik a oblíbený senátor Václav Láska pro ŽivotvČesku.cz.

V inauguračním projevu Pavel zmínil, že do jeho společného týmu patří nyní voliči všech kandidátů, ale i nevoliči. Chce se zasazovat o spojování společnosti. Tato změna rétoriky po konci prezidenta Miloše Zemana by mohla vést k jistému zmírnění extrémních nálad ve společnosti.

O inauguraci Petra Pavla byl enormní zájem

Speciální vysílání z inaugurace prezidenta Petra Pavla si ve čtvrtek na všech televizních kanálech dohromady pustilo 3,6 milionu lidí. Nejsledovanějším pořadem v rámci přenosů byla zdravice prezidentského páru, kterou na ČT24 vidělo 941.000 lidí. Vysílání na České televize si podle mluvčí Karolíny Blinkové pustilo alespoň na chvíli 2,28 milionu lidí starších 15 let. ČT24 se ve čtvrtek stala druhou nejvyhledávanější stanicí v zemi s podílem 16,3 procenta.

"Přenos z Vladislavského sálu se slibem a projevem prezidenta vidělo 809.000 lidí, tedy 45 procent všech diváků u televize. Vrcholem odpoledního vysílání byla zdravice prezidentského páru s projevem prezidenta z balkonu. Hlavní zpravodajskou relaci Události si nenechalo ujít přes milion diváků (1,05 milionu při podílu 30 procent). Večerní exkluzivní rozhovor s prezidentem Petrem Pavlem pak 865.000 diváků a společnou modlitbu a Te Deum 470.000 lidí," řekla Blinková.

Speciální vysílání CNN Prima News zasáhlo 861.000 diváků starších 15 let. Při hlavní části inaugurace v čase mezi 14:00 a 15:00 dosahoval podíl stanice 7,5 procenta. Nejsledovanější minuty inauguračního dne se pak dostaly až na devět procent.

Pořad na TV Nova věnovaný inauguraci po celou dobu sledovalo v průměru 204.000 diváků starších čtyř let. Celkově zasáhl 477.000 diváků, kteří si jej zapnuli alespoň na tři minuty. V přímých přenosech běžících na TN Live a TV Nova na internetu zaznamenala čtvrteční inaugurace přes 23.000 zhlédnutí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: