Burčák letos bude později, uvádějí vinaři. Popsali, jak zahýbali oproti předchozím rokům s cenami

Vinobraní / burčák - Ilustrační snímek
Vinobraní / burčák – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2021

Už brzy začne sezóna burčáku, oblíbeného nápoje, jenž se dá nazvat českou zvláštností, kterou k nám jezdí pít i turisté ze zahraničí. Zákon ho povoluje prodávat jen od 1. srpna do 30. listopadu, a proto je o něj velký zájem. V letošním roce je oproti předchozím na pultech s lehkým zpožděním, jak nám potvrdili zástupci vinařství. Ti promluvili i o cenách, nikterak výrazně s nimi ale nehýbají. "O cenách jsme zatím nemluvili, ale asi zahájíme s loňskými cenami, tedy litr za 70 korun, a pak se uvidí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zástupce Vinařství u Křížů.

Burčák je velmi oblíbeným sezónním nápojem a mezi lidmi je o tento sladký mok velký zájem. Nejčastěji se prodává bílý, červeného je o něco méně, a proto bývá často i brzy pryč. Podle českého vinařského zákona může být burčák vyráběn pouze z letošních tuzemských hroznů. Vinaři uvádějí, že letos ho bude dost, nicméně k prodeji dojde většinou s mírným zpožděním. Ceny se pak zvednou jen mírně, pokud vůbec.

"My jsme ještě nezačali sbírat, je to tak o měsíc oproti loňsku a předloňsku opožděné. Je to nicméně návrat do 80. let, to se tak normálně sbíralo začátkem září. Už 1. září bychom chtěli udělat první sběr, aby na víkend byl burčák. Vloni jsme už v podstatě skoro celý srpen měli co sbírat. O cenách jsme zatím nemluvili, ale asi zahájíme s loňskými cenami, tedy litr za 70 korun, a pak se uvidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz zástupce Vinařství u Křížů, které se nachází v obci Viničné Šumice zhruba 15 kilometrů od Brna.

Některá vinařství zdraží jen červený burčák, kterého se prodává méně než bílého. "Hroznů zatím vypadá, že dost je, úroda vypadá dobře, akorát máme trochu zpoždění ve zrání. Cenu jsme nechali na prodejně takovou, jako byla v loňském roce, zachováme ji na 70 korunách na litr za bílý burčák. U červeného k malému zdražení došlo, oproti loňsku jsme zdražili o 10 korun na litr a bude stát 100 korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Hynek Holánek, majitel Vinařství Holánek, které sídlí ve vesničce Ivaň v Jihomoravském kraji.

Podle vinařů je hroznů dostatek, a proto i nápoje bude požehnaně. "Burčáku bude dost, podle toho, že letos napršelo a hroznů by mělo být hodně. Co se týká ceny, celkově všechno zdražuje a my jsme po třech letech na stejné ceně také trochu zdražili. Letos prodáváme litr za 80 korun," sdělila pro ŽivotvČesku.cz zástupkyně Vinařství Válka, které lze najít na rozhraní mezi okresy Brno-venkov a Břeclav.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.