Byl to terorismus. Klíčové prohlášení Andreje Babiše o Rusku aktivuje spojence, naznačil diplomat

Premiér České republiky Andrej Babiš
Premiér České republiky Andrej Babiš
Foto: Profimedia.cz

Česká republika sníží počty ruských diplomatů v Praze. Na společné tiskové konferenci to oznámili premiér Andre Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Jakub Kulhánek. S postupem souhlasí také prezident Miloš Zeman. Andrej Babiš znovu mluvil o tom, že na území České republiky byl spáchán teroristický akt. To je podle bývalého velvyslance v Rusku Petra Koláře klíčové slovní spojení. "Naši pozici u spojenců tato slova posílí," uvedl Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Česká republika vyhostí dalších sedm desítek zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba Kulhánka. Rusové by ambasádu měli opustit do konce května. Postup ministerstva zahraničí podpořil premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman.

Andrej Babiš opustil své předchozí tvrzení, že při ruské akci šlo o útok na zboží, které bylo určené na vývoz do Bulharska a znovu užil slova o terorismu. "Česká republika je suverénní a sebevědomý stát. Důkazy o teroristickém činu na našem území, o kterém máme jasné důkazy, nemůžeme nechat bez reakce. Rozhodně nám ale nejde o eskalaci, doufali jsme že Rusko vyslyší naši výzvu k uklidnění, ale to nereagovalo," řekl ve čtvrtek premiér s tím, že Česko je sebevědomý a svrchovaný stát.

Podle diplomata Petra Koláře, který v Rusku v letech 2011 a 2012 působil jako velvyslanec, je klíčové, jak o útoku na muniční sklad ve Vrbětických premiér hovoří.

"Myslím si, že je nezpochybnitelné, že to naši pozici posílí. Pan premiér se již omluvil za to, jak to charakterizoval původně. Včerejší rozhodnutí Senátu, který to označil za akt státního terorismu, je také důležité. Pan premiér zatím nemluví o státním terorismu, což není právní kategorie, to je politologická kategorie. Ale mluví o terorismu, což je zásadní pro naše požadování solidarity od ostatních členských zemí NATO a Evropské unie," řekl Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Nyní je na tahu Rusko. Moskva si na čtvrteční odpoledne předvolala českého velvyslance Vítězslava Pivoňku, se kterým chce probrat konkrétní kroky při řešení diplomatické krize.

Problémy ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) se stupňují každým dnem. Premiér An...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.