Reklama:

Byl zaznamenán první případ covidu a chřipky zároveň. Je to pravděpodobně vzácnost, míní imunolog Václav Hořejší

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2022

V Izraeli byl zaznamenán první případ souběhu chřipky a covidu, takzvaného chřipcovidu. Onemocněla jím mladá těhotná žena, neočkovaná, která je sice v nemocnici, ale s mírným průběhem. Podle imunologa Václava Hořejšího jde ale s největší pravděpodobností o raritu. "Je to pravděpodobně jen nějaký vzácný případ. Je potřeba si uvědomit, že protiepidemická opatření proti covidu fungují velmi dobře, dokonce ještě lépe, proti chřipce," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Od začátku pandemie covidu-19 se jen v malé míře mluví o chřipce. Velkou zásluhu na tom nesou protiepidemická opatření, která zabraňují šíření respiračních chorob a tak i chřipka přišla o své pole působnosti. Z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021 Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v této sezóně nebyl dokonce zaznamenán jediný případ chřipky.

Dosud nebylo jisté, zda chřipka a covid mohou spojit síly a souběžně se usídlit v organismu jednoho člověka. V Izraeli byl nyní nicméně potvrzen případ souběhu těchto dvou nemocí u mladé ženy, která je s lehkým průběhem v nemocnici. Odborníci z izraelského ministerstva zdravotnictví nyní budou zkoumat, zda kombinace těchto dvou nemocí nemůže způsobovat těžší průběh než nemoci samostatně.

Reklama:

"Z toho, co vím z literatury, tak se uvádělo, že to je potenciální nebezpečí a že se dá očekávat, že když někdo bude mít oba viry v sobě a oba budou současně způsobit, tak to bude způsobovat horší onemocnění. Je to ale pravděpodobně jen nějaký vzácný případ. Je potřeba si uvědomit, že protiepidemická opatření proti covidu fungují velmi dobře, dokonce ještě lépe, proti chřipce. Zatím jsme tu žádnou vlnu chřipky neměli a je pravděpodobné, že stejně jako loni ji nebudeme mít ani letos," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší, podle kterého jsou obavy z vlny takzvaného chřipcovidu zbytečné.

Je zatím neprozkoumanou otázkou, nakolik může chřipka s covidem fungovat souběžně. Je ale známo, že oba viry napadají horní cesty dýchací a tudíž způsobují potíže s dechem. Odborník v oblasti imunologie popsal, co mají chřipka a covid společného a v čem se naopak významně liší.

"Je to tak, že chřipka má podobný profil, co se týká seniorů a lidí, kteří mají oslabený imunitní systém, to je totéž, jako u covidu. I ty příčiny těžkých stavů jsou velmi podobné, to znamená, je to způsobeno špatnou regulací imunitního systému. Jeden rozdíl je přeci jen u té chřipky, že u ní jsou rizikovou skupinou i malé děti, kdežto u covidu to není tak velké riziko. Ty viry jsou molekulárně úplně jiné, ale jsou to respirační viry a těžké případy mají stejné příčiny," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Historie covidu a chřipky:

Od začátku epidemie v Česku předloni v březnu testy potvrdily víc než 2,48 milionu případů nákazy, s covidem-19 zemřelo 36.219 lidí. Koronavirem se tak za dobu epidemie nakazil už téměř každý čtvrtý Čech.

V chřipkové sezóně 2019/2020, tedy ještě před začátkem šíření covidu-19 u nás, čeští odborníci zaznamenali podle SZÚ asi 300 závažných případů chřipkové infekce a 58 lidí infekci podlehlo. V chřipkové sezóně 2020/2021 už ale laboratoře nezaznamenaly žádný případ výskytu viru chřipky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: