Bývalá reportérka ČT Markéta Dobiášová promluvila: V kauze Wollner vylezl jeden z problémů, které televize má

Marek Wollner
Marek Wollner
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2023

Nařčení z obtěžování se sexuálním podtextem a zneužívání funkce nadřízeného - takzvaný bossing - stojí za stažením z obrazovky do odvolání šéfredaktora reportážní publicistiky ČT Marka Wollnera (55). Těžké chvíle do života mu přinesl článek bývalé reportérky ČT Markéty Dobiášové (45), který byl uveřejněný na jejím investigativním portálu inFakta. Věcí se nyní bude po interním šetření televize zabývat i policie. Tak by se v kostce dala popsat kauza, která postavila Kavčí hory do pozoru. Autorka článku pro ŽivotvČesku.cz na žádost o vyjádření nekonkrétně uvedla, že »kauza Wollner« nereprezentuje všechny problémy televize. Její slova se dají vyložit vícero způsoby, jedním z nich může být, že s Wollnerem proti sobě nestojí poprvé.

Novinářka Markéta Dobiášová svým článkem publikovaným 16. listopadu na webu inFakta, v němž šéfa Reportérů ČT Marka Wollnera obvinila z šikany a velmi nevhodného chování k podřízeným na pracovišti, vyvolala na Kavčích horách lavinu emocí a zejména řadu otazníků, které zatím zůstávají bez odpovědí.

Ve svém textu bývalá reportérka ČT popsala, co se údajně dělo v budově veřejnoprávní televize, zejména v kanceláři Marka Wollnera. Zároveň ukázala kopie konverzací s bývalými kolegyněmi. "Mnohokrát zkusil. Zamknul kancl, když jsem psala scénář, strčil mou ruku mezi nohy… Chtěl, abych mňoukala, než mi schválí scénář, saháni na prdel normálka, po vyhrané novinářské ceně u baru: Ty, si myslíš, že jsi hvězda? Jsi kýbl ho*en!… A tak," citovala jednu z nich.

Olej do ohně následně přilila novinářka Nora Fridrichová, která o údajně netaktním chování Wollnera neslyšela poprvé. Rozhodla se pro napsání e-mailu vedení ČT. Redakci ŽivotvČesku.cz poskytla vyjádření, ve kterém zdůvodnila, proč se rozhodla pro oficiální cestu. "Uvědomila jsem si, že jsem o této věci neslyšela poprvé. Již před lety mi o tom Markéta Dobiášová říkala, a i když si nejsme nějak blízké, přišlo mi nesprávné, že ji ihned všichni obviňovali, že lže. Proto jsem to také vedení řekla," sdělila pro ŽivotvČesku.cz s tím, že neměla vůbec v úmyslu svůj vstup do kauzy nijak medializovat.

Marek Wollner na její podnět reagoval tak, že na vedení ČT rovněž podal podnět - taktéž kvůli bossingu, kterého se měla podle něj Nora Fridrichová dopouštět na svých podřízených. Sama redaktorka podle svých slov přesně nezná obsah stížnosti. Vyjadřovat se tímto směrem odmítla kvůli tomu, že v rámci šetření interní komise ČT je vázána mlčenlivostí.

Redakce ŽivotvČesku.cz aktuálně oslovila i Markétu Dobiášovou, která »kauze Wollner« vtiskla život. Novinářka v současnosti zůstává zdrženlivější a odvolává se na zmíněný článek. Ve svém vyjádření pouze navíc uvedla, že situace kolem Marka Wollera je »jen kapkou v kaluži« problémů, které Česká televize má.

"Nechci se k tomu vyjadřovat. Vše je popsáno na webu inFakta. V současnosti je pro mě prioritou má práce, nikoliv se zaobírat poměry v ČT. Z tohoto prostředí jsem dobrovolně odešla. Teď jen v »kauze Wollner« vylezl na svět jeden z problémů, které televize má. Přes média to řešit nebudu. Vše jsem už zveřejnila, dále to je věcí České televize, případně policie, nebo kdo to řeší," uvedla krátce na dotaz redakce bývalá reportérka veřejnoprávní televize.

Nařčení z nevhodného jednání vůči svým podřízeným Marek Wollner odmítl, když ho redakce ŽivotvČesku.cz oslovila. Ve svém poměrně rozsáhlém vyjádření přinesl svůj pohled na to, co se v útrobách budovy na Kavčích horách dělo v době, kdy se měl údajně chovat nepatřičně, zároveň je reakcí na výše uvedené vyjádření Nory Fridrichové. Z jejího jednání, kdy se rozhodla věc řešit oficiálně formou e-mailu, byl zklamán a považuje ho za podraz.

Mluvčí policie Jan Daněk v pátek potvrdil, že se případem budou muži zákona zabývat. Mluvčí ČT Karolína Blinková pak pro ŽivotvČesku.cz doplnila, že do odvolání bude Marek Wollner stažen z obrazovky. O stažení Nory Fridrichové vedení televize neuvažuje.

Dobiášová a Wollner proti sobě v mediálním prostoru nestojí poprvé. Znám je z minulosti i jejich odlišný pohled na neodvysílanou reportáž o podezřelém prodeji lysolajských pozemků, s níž byl spojený exstarosta této pražské městské části Petr Hlubuček - později bývalý náměstek pražského primátora, který se stal hlavní postavou v korupčním případu Dozimetr.

Podle novinářky byla zastavena, protože tlaky organizované skupiny kolem Hlubučka, developerů a bývalých novinářů ve službách STANu byly na ČT obrovské. Šéfredaktor reportážní publicistiky zase tvrdil, že reportáž nebyla ve stavu, kdy by ji redakce mohla bez obav ze žalob zveřejnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.