Bývalá rosnička přesedlala na práci s nakaženými covidem. Michaela Dolinová popsala, jak to chodí v odběrovém centru

Michaela Dolinová
Michaela Dolinová
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2021

Televizní diváci ji znají hlavně jako moderátorku předpovědi o počasí. Michaela Dolinová (57) je ale ženou, která dokáže mnohem víc. Během epidemie nemoci covid-19 se vrhla do vykonávání potřebné práce a to dokonce v přímém kontaktu s nakaženými lidmi. Chodí totiž na brigádu do odběrového centra. "Já to dělám už od března, od doby, kdy to bylo hodně kritické. Ze začátku to bylo docela brutální," řekla Michaela Dolinová pro ŽivotvČesku.cz.

Michaela Dolinová patřila mezi nejvýraznější televizní rosničky, předpověď od ní si každý rád poslechl, ať už říkala, že bude slunečno, nebo že se na nás bude nebe mračit. Její hranice ale sahají daleko za počasí, oblíbená moderátorka a herečka se totiž odhodlala k práci, na kterou by jen málokdo, kdo nepracuje ve zdravotnictví, našel odvahu. Několik hodin týdně věnuje administrativě v odběrovém centru a je tak často v kontaktu s lidmi, kteří mají podezření na nákazu nemocí covid-19.

"Občas tam pracuji. Já to dělám už od března, od doby, kdy to bylo hodně kritické. V té době jsme nehráli a nemohli jsme nic dělat. Já jsem jinak učila online na mezinárodní konzervatoři, ale už mi to pak připadalo pořád stejné, tak jsem pak ještě hledala. Moje kolegyně herečky mě navedly na tohle, tak jsem se do toho soukolí dostala," popsala Michaela Dolinová pro ŽivotvČesku.cz, co ji k této práci přivedlo.

V centru už pochytila potřebné znalosti a cítí se tam jako ryba ve vodě. "Ze začátku to bylo docela brutální, protože člověk nestíhal, bylo toho tak moc, až jsem byla vyděšená. Já tam vlastně dělám v administrativě, takže komunikuji s lidmi, zapisuji, jestli chtějí PCR nebo antigenní test, jestli mají kartičku pojišťovny, jestli jsou vůbec pojištění. Potom jsem se ještě naučila, jak si vyhodnocovat ty testy, zanést to do systému, poslat lidem, zda jsou pozitivní či negativní a všechno to hlídat," popsala někdejší rosnička pro ŽivotvČesku.cz, co všechno se naučila.

"Teď toho přes letní prázdniny tolik nebylo, ale abych nevyšla ze cviku, tak jsem si řekla, že na to nezanevřu, když byli tak hodní a vzali mě do party. Najednou jsem se ocitla v partě mladých lidí, tam jsem úplný stařec. Také jsou tam lidé z gastra, tanečníci, herečky, taková směska lidí, kteří tam byli z nouze. Je to placená brigáda, ale člověk si určuje, jestli tam chce být 5 hodin denně nebo 10 hodin denně," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Dolinová, že není jedinou známou tváří, která se do práce v odběrovém středisku vrhla.

K takové práci patří i příslušný oděv. "My tam chodíme v rouškách. Ze začátku jsme chodili ve štítech, ale to pak všude tahá a přestanete to nosit. Respirátory a rukavice jsou ale hodně důležité, protože pak, když se najednou setkáváte s pozitivním člověkem, tak si uvědomíte, jak jste mu blízko, jak na vás prská a saháte na jeho věci, které vám podal. My se tam pořád obstříkáváme dezinfekcí," vysvětlila nestárnoucí brunetka pro ŽivotvČesku.cz, jaké zásady s kolegy dodržuje.

Přestože je z televize dobře známá, nesetkala se mockrát s tím, že by ji pod respirátorem někdo poznal. "Když už mě někdo poznal, byli to vždy Romové. Oni mají asi tak zvláštně vyvinutý hudební sluch, že vás podle toho hlasu naprosto nekompromisně poznají, i když jsem nosila třeba culíčky. Byli jsme zmaškařený, nosili jsme overal, čepice, rukavice, to nikdo nemá šanci vás poznat, ale je prostě neošulíte (směje se)," dodala Michaela Dolinová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.