Bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová rozebrala projev Petra Fialy k národu: Premiér by měl přestat fňukat a dělat něco pro lidi

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2022

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (58) není spokojená s projevem premiéra Petra Fialy (58), který ve středu vystoupil k národu, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz. Stát je podle premiéra tady od toho, aby v takto mimořádné krizové situaci, kterou ČR prochází, nabídl pomocnou ruku. Fiala dále sdělil, že vnímá obavy lidí, ale věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven a že »společně vše zvládneme«. Slíbil, že pokud by v zimě došlo na kritický scénář, bude vláda schopna zajistit plyn do všech domácností. Podle exministryně šlo o prázdný projev a fňukání.

Česko a jeho vláda má podle Petra Fialy tří základní úkoly: za prvé zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, za druhé odstřihnout se od Ruska a stát se energeticky suverénním státem a za třetí pomoci lidem a firmám zvládnout cenový šok, který je v souvislosti s energiemi čeká v následujících měsících.

Alena Schillerová nebyla spokojená s tím, co a jakým způsobem šéf ODS a současný premiér lidem sdělil. "Byla jsem velmi zklamaná. Je to podruhé, co takto za funkční období vystoupil premiér k národu. Měla jsem ale směrem k projevu velká očekávání, občané měli velká očekávání. V době, kdy je řada českých domácností v těžké životní situaci, kterou způsobily energetická krize a inflace, a nedopadá to jen na nízkopříjmové rodiny, ale na všechny, tedy střední třídu, podnikatele a další - očekávala bych, že premiér národ uklidní a bude mluvit zcela jasně a konkrétně. Ničeho takového jsem se ale z úst Petra Fialy nedočkala. Nechápu, co bylo významem toho projevu, byl prázdný a bez obsahu. Působil na mě jako fňukání. Myslím si, že by premiér neměl fňukat, ničemu to nepomůže. Nejsme před volbami a měla by vláda přestat všechno svádět na Babišovu vládu," zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz projev premiéra Alena Schillerová, která v Babišově vládě zastávala pozici ministryně financí jakožto první žena v historii České republiky.

Petr Fiala dále sdělil, že Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení světového trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě, řekl. "Nárůsty cen energií, jež nás čekají v dalších měsících, budou pro mnohé z vás šokem. Stát nemá dostatek peněz na to, aby plošně tento nárůst kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to nedělá. Ale všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout," zdůraznil.

Minulá vláda Andreje Babiše (67) podle něj zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. Krátkozraká politika Babišova kabinetu doléhá na domácnosti i firmy - jak ceny energií, tak reálná hrozba, že Rusko plyn a ropu vypne, řekl premiér.

S jeho slovy exministryně nesouhlasí. "Občané chtěli slyšet něco jiného. Chtěli slyšet svého premiéra, který se postaví k obrovskému politickému skandálu, který hýbe jeho vládou (myslí kauzu STAN), a pak chtěli jasně slyšet, jak jim vláda pomůže, a toho jsme se nedočkali. Premiér mluvil o nějakých dlouhodobých vizích, to je v pořádku, ale měl mluvit o konkrétních plánech, jak to bude. To jsme se ale nedozvěděli, byly to neurčité věci. Vláda na mě působí jako bezradná, to je to, co jsem si z projevu premiéra odnesla," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová v kritice směrem k projevu Petra Fialy.

Opozice kritizuje Fialovu vládu za to, že její snaha zmírnit dopady prudkého nárůstu cen energií a pohonných hmot je nedostatečná. Kabinet v současné době, kdy vrcholí přípravy na předsednictví Česka v Evropské unii, čelí kritice také v souvislosti s kauzou údajné korupce v pražském dopravním podniku. Kvůli kontaktu s obviněným podnikatelem Michalem Redlem rezignuje ministr školství Petr Gazdík (STAN). Fiala po úterním jednání koaličních lídrů řekl, že k větší rekonstrukci vlády není důvod a že předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. V dnešním mimořádném projevu se o této situaci vůbec nezmínil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.