Bývalý ministr Adam Vojtěch nastínil, kdy by mohly počty nakažených začít klesat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2020

V sobotu přibyl v České republice opět vysoký počet nakažených. Laboratoře odhalily 4635 potvrzených případů nemoci covid-19. Jde sice o polovinu nakažených než bylo v pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje. Bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz nastínil, kdy by mohly počty nakažených klesat.

"Virus je v populaci zastoupen silně, virová nálož je v populaci výrazná a myslet si, že dojde po zavedení současných opatření ke snížení počtů pozitivních případů, že jich bude třeba 100 denně, asi úplně nejde. Ta vlna prochází populací a podle modelací, které jsme dělali na ministerstvu zdravotnictví s profesorem Duškem, tak míříme k nějaké kulminaci v průběhu listopadu a potom by možná měly ty počty klesat. Jde ale samozřejmě o nějaké modely, takže těžko to stoprocentně říci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Podle současného stavu by mělo dojít k dalším opatřením. Ministr zdravotnictví Roman Prymula v sobotu vyhodnocoval situaci se svým epidemiologickým týmem. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka existuje předpoklad, že dojde k dalšímu zpřísnění pravidel a život Čechů bude dál omezen.

"Stav je takový, že kvůli sílící epidemii jsou ohroženy lidské životy, výrazně zatížen zdravotnický systém. A než se trápit řadou dalších striktnějších opatření a čekat, co se stane, je v tuto chvíli možná na místě na čas zavést lockdown, který razantně zmírní šíření epidemie a umožní to, aby po nějakém čase se život mohl o to dříve vrátit do běžných kolejí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Hamáček s tím, že okamžitý lockdown může být řešením, které zabere poměrně rychle, než se pozvolna trápit další týdny.

"Čím dříve se sníží počty nakažených a situace bude pod kontrolou, tím dříve si všichni oddechneme," doplnil Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.