Bývalý ministr Adam Vojtěch nastínil, kdy by mohly počty nakažených začít klesat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2020

V sobotu přibyl v České republice opět vysoký počet nakažených. Laboratoře odhalily 4635 potvrzených případů nemoci covid-19. Jde sice o polovinu nakažených než bylo v pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje. Bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz nastínil, kdy by mohly počty nakažených klesat.

"Virus je v populaci zastoupen silně, virová nálož je v populaci výrazná a myslet si, že dojde po zavedení současných opatření ke snížení počtů pozitivních případů, že jich bude třeba 100 denně, asi úplně nejde. Ta vlna prochází populací a podle modelací, které jsme dělali na ministerstvu zdravotnictví s profesorem Duškem, tak míříme k nějaké kulminaci v průběhu listopadu a potom by možná měly ty počty klesat. Jde ale samozřejmě o nějaké modely, takže těžko to stoprocentně říci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Podle současného stavu by mělo dojít k dalším opatřením. Ministr zdravotnictví Roman Prymula v sobotu vyhodnocoval situaci se svým epidemiologickým týmem. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka existuje předpoklad, že dojde k dalšímu zpřísnění pravidel a život Čechů bude dál omezen.

"Stav je takový, že kvůli sílící epidemii jsou ohroženy lidské životy, výrazně zatížen zdravotnický systém. A než se trápit řadou dalších striktnějších opatření a čekat, co se stane, je v tuto chvíli možná na místě na čas zavést lockdown, který razantně zmírní šíření epidemie a umožní to, aby po nějakém čase se život mohl o to dříve vrátit do běžných kolejí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Hamáček s tím, že okamžitý lockdown může být řešením, které zabere poměrně rychle, než se pozvolna trápit další týdny.

"Čím dříve se sníží počty nakažených a situace bude pod kontrolou, tím dříve si všichni oddechneme," doplnil Hamáček.

Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) je dva roky ve svazku manželském. Přes...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu