Bývalý ministr Ivan Langer zhodnotil vládu. Kritice se nevyhnul. Promluvil i o konsolidaci veřejných financí

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2023

Stávající vláda premiéra Petra Fialy se rozhodla pro řadu nepopulárních kroků. Příkladem o konsolidaci veřejných financí a důchodovou reformu. Úsporný balíček nejen veřejnost nadzvedl ze židle, přesto s jeho potřebou řada lidí souhlasí. Podobně je na tom bývalý šéf resortu vnitra a politický komentátor Ivan Langer, který na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz uvedl, že s výsledky vládního kabinetu osobně není moc spokojen. Věří však, že vláda se lidově řečeno »polepší«.

Zástupci vládních stran minulý čtvrtek oznámili, jak chtějí snížit prohlubující se zadlužení státu a reformovat důchodový systém. Úsporný balíček obsahuje 58 opatření. Z obecného pohledu Ivan Langer vnímá, že škrtat jako o závod je v současnosti potřeba.

"Pokud bychom to nepocítili my všichni, tak by to nebyla záchrana budoucnosti," uvedl Ivan Langer na dotaz redakce, zda konsolidaci veřejných financí vnímá jako pozitivní krok.

"Podle mě je to naprosto nezbytné řešení. Pro ty, kteří to myslí s ČR a dalšími generacemi seriózně a zodpovědně, těm je jasné, že žít na dluh není dlouhodobě možné a že na to doplatí příští generace. Myslím si, že žádný rodič nechce nechávat po sobě dluhy," zdůraznil bývalý ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce se Ivana Langera zeptala, jak vnímá současnou vládu, zda je spokojen se všemi jejími kroky. "Ukazuje se, že obzvlášť na těžkou dobu, kterou ČR prožívá v mezinárodním kontextu, nebyli jednotliví členové vlády dobře připraveni, a to jak oni osobně, tak v rámci svých týmů. A už vůbec ne v rámci programu a představy, co chtějí dělat. Myslím si, že je to dobíhá, a věřím ale, že snad chytí druhý dech," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor Ivan Langer.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.