Bývalý ministr Jan Hamáček poukázal na problém přímé volby prezidenta. Osobní preferenci utajil

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2023

Politice dal sbohem a v současnosti ji spíše sleduje zpovzdálí - lhostejná mu ale není. Řeč je o bývalém ministrovi vnitra a někdejším šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi (44). Redakce ŽivotvČesku.cz ho olovila s dotazem, jak v současnosti nejen mediálně nejsledovanější událost v rámci České republiky - prezidentskou volbu - vnímá. Muž, který dnes pracuje pro Hospodářskou komoru ČR v sekci obranného průmyslu, kde hájí zájmy českého obranného průmyslu, zcela jednoznačně odmítl sdělit, kdo je jeho srdci z prezidentských kandidátů blíže. Na dotaz ale promluvil o problematice přímé volby hlavy státu.

Když v roce 2021 ve volbách do Sněmovny dostala levice »voličský výprask«, zejména pak ČSSD, která doplatila na »kamarádství« s hnutím ANO, předseda strany Jan Hamáček se zachoval jako chlap. Položil svou funkci, jak avizoval, že učiní při neúspěchu strany, a dal šanci »lepším«.

V současnosti působí jako místopředseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Politiku ale nepřestal lidově řečeno alespoň jedním okem sledovat. Pokud jde o prezidentskou volbu, byl ale na dotaz redakce zdrženlivější.

"Víte, nechci do toho promlouvat, protože pokládám volbu prezidenta za osobní věc každého občana. Rozhodně nechci nikomu radit, navádět ho a svou osobní preferenci nebudu nikomu sdělovat," odpověděl Jan Hamáček na dotaz, kdo z kandidátů ve druhém kole mu je bližší.

V rámci prvního kola se objevilo několik hlasů, že ohledně konečného počtu kandidátů není »moc z čeho vybírat«. Pro některé voliče se tak prezidentská volba stala takzvanou volbou »menšího zla«.

"Problém přímé volby prezidenta je v tom, že čistě politik - případně člověk s politickou zkušeností - to má těžší v rámci své pozice než někdo, kdo je nová osobnost, řekneme-li to takto. Takže pokud by byla volba parlamentem, tak by složení kandidátů bylo jiné, než jsme v současnosti viděli a je složením kandidátů přímé volby," vysvětlil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz, co je kamenem úrazu přímé volby. Odmítl však definovat, která z voleb by byla lepší, protože každý na věc může mít jiný pohled.

První volební kolo před týdnem vyhrál Petr Pavel (61) se ziskem zhruba dvou milionů hlasů a těsným náskokem před Andrejem Babišem (68), který dostal přibližně o 23.000 hlasů méně. Česko bude za týden znát jméno nového prezidenta. Výsledek jejich závěrečného duelu bude znám v sobotu 28. ledna odpoledne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.