Bývalý ministr vnitra Ivan Langer ke kauze Rakušanova šifrovaného telefonu: Zásadní politické téma to není

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2023

Komentář: Vlastnictví šifrovaného telefonu nemůže být důvodem pro odvolání člena vlády, reagoval premiér Petr Fiala (ODS) na výzvu opozičního hnutí ANO k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ve Sněmovně dnes představitelé ANO oznámili, že příští týden začnou sbírat podpisy pro hlasování o nedůvěře, pokud Fiala nebude reagovat na informace o tom, že Rakušan šifrovaný telefon vlastnil. Fiala ve vyjádření pro ČTK také upozornil, že hlasování o nedůvěře vládě vzhledem k převaze koaličních poslanců by nemělo dopad, jedině by zkomplikovalo práci Sněmovny. Rakušan výzvu označil za frašku. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra vnitra Ivana Langera, jaký pocit v něm kauza zanechává. Z jeho slov vyplynulo, že nejde o zásadní politické téma, které by mělo vliv na destabilizaci vlády.

"Vlastnictví šifrovaného telefonu není nelegální ani nemorální a nemůže být důvodem pro odvolání člena vlády. Opozice má samozřejmě právo vyvolat jednání o nedůvěře vládě a já jsem poslední, kdo by jí to chtěl upírat. Počty poslanců ve Sněmovně ale voliči určili jasně. Tento krok opozice by tak neměl žádný dopad kromě toho, že by opět zkomplikoval práci Sněmovny, která stojí před schvalováním ozdravného balíčku," uvedl Fiala.

Rakušan považuje výzvu za frašku v podání předsedy hnutí Andreje Babiše a dalších zástupců ANO. "Od počátku se snažil, aby mě spojil s kauzou Dozimetr a zbavil se mě na ministerstvu vnitra. Beru to jako poklonu své práci. Jejím výsledkem je mimo jiné to, že policie pracuje profesionálně a bez politických tlaků, takže ten, kdo je zapojený do Dozimetru, je dnes obviněný. Já ne," sdělil svůj postoj Rakušan.

Babiš podle šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové vyzval a ještě vyzve Fialu k jednání. "Pokud premiér bude Víta Rakušana stále držet ve funkci, tak do konce příštího týdne sesbíráme podpisy a vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě," řekla.

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu by nebyl úspěšný. Fialova vláda by mu čelila potřetí. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda dnes na tiskové konferenci řekl, že hlavním výsledkem případného hlasování o nedůvěře by byla především ztráta zhruba jednoho a půl jednacího dne.

Pro ŽivotvČesku.cz se ohledně kauzy vyjádřil bývalý ministr vnitra Langer, který v ní nespatřuje nic, co by mohlo mít zásadní vliv na destabilizaci vlády. "Osobně v tom žádné zásadní politické téma nespatřuji. Rozumím opozici, že hledá jakékoliv téma, kterým by mohla zpochybnit vládu, ale domnívám se, že vláda sama dává opozici dostatek témat k tomu, aby ji mohla kritizovat, a tohle mezi ta témata osobně neřadím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer.

Pro hnutí ANO je podle Babiše zásadní, aby Fiala pochopil, že Rakušan je největším nebezpečím pro občany i koaliční vládu. Opoziční subjekt je přesvědčen o tom, že ministr vnitra byl nějakým způsobem součástí organizovaného zločinu v kauze Dozimetr, řekl Babiš. Rakušan podle expremiéra dlouhodobě předvádí mafiánské praktiky, má střet zájmů a na pozici nastoupil s cílem přikrýt zločineckou skupinu.

Server iDNES.cz napsal, že Rakušan požádal o šifrovaný telefon po volbách do Sněmovny na podzim roku 2021 tehdejšího místopředsedu hnutí STAN a dlouholetého uživatele zařízení Stanislava Polčáka. Rakušan řekl, že telefon v podstatě nepoužíval mimo jiné proto, že po nástupu do funkce ministra vnitra disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. Zařízení si pořídil kvůli »reálnému podezření«, že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Na webu STAN o víkendu napsal, že při skládání vlády panovaly obavy ze špehování ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, který patří do Babišových svěřenských fondů. Babiš to dnes označil za sprostou a úmyslnou lež.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.