Bývalý ministr vnitra Ivan Langer zhodnotil seriál Devadesátky: Kriticky řekl, co někdejší šéf pražské mordparty Josef Mareš nezvládl

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2022

Rekordně sledovaná minisérie Devadesátky minulou neděli zakončila svou šestidílnou televizní pouť a uzavřela pohled do temného období 90. let. Divák se prostřednictvím seriálu podíval na kriminální kauzy, které před třemi desítkami let šokovaly nejen veřejnost, ale i samotné vyšetřovatele. Příběhy, ve kterých se objevila jména jako František Mrázek, Ivan Jonák či Antonín Běla sepsal na základě svých bohatých zkušeností bývalý šéf mordparty Josef Mareš (58). Vrcholem minisérie bylo uzavření případu orlických vražd. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval dílo někdejší ministr vnitra Ivan Langer (55). I když na celku jako takovém našel nedostatek, celkově nešetřil chválou.

Šestým dílem se minulý týden uzavřel kruh úspěšné minisérie Devadesátky, která v divácích vzbudila velké ohlasy. Česká televize uvedla, že sérii si nenechalo ujít průměrně 2,23 milionu diváků, tedy téměř polovina všech, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi. Stala se tak nejsledovanějším českým seriálem na všech tuzemských stanicích od roku 2004 a na přední příčky dosáhla i v odložené televizní a internetové sledovanosti.

Seriál si připsal nebývalý úspěch, ale i za cenu toho, že jeho závěr nepřesně vyobrazil někdejšího člena pražské mordparty Františka Havloviče, který se svým kolegou Janem Štočkem společně řešili kauzu století, tedy případ orlických vrahů. "Seriál jsem neviděl. Informace ohledně něj mám jen z doslechu. Víte, přiznám se, že se k tomu ani nechci už vyjadřovat. Ale když se mě ptáte na poslední díl, není pravda, že bych se někdy setkal s kmotrem Františkem Mrázkem za jeho života. Pravda je taková, že jsem pracoval v týmu POKR na ÚOOZ, který vedl Jaroslav Hruška. Jak seriál byl skončen, je jedna věc, a vím to jen z doslechu, realita je ale úplně jiná. Chápu snahu udělat seriál atraktivní," řekl pro ŽivotvČesku.cz dlouholetý člen pražské mordparty František Havlovič, o kterém se pro redakci vyjádřil novinář Josef Klíma (70). Ten uvedl, že kriminalista nikdy nebyl zkorumpovaný a má velkou zásluhu na tom, že případ století byl vyřešen. Závěr seriálu ale korupční jednání naznačil.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra vnitra a zkušeného expolitika Ivana Langera, který se během svého šéfování rezortu setkal s řadou dozvuků někdejších kauz. Neznámá mu nejsou ani jména bývalých vládců podsvětí. Osobně seriál vnímá jako kvalitní televizní věc, ale poukázal i na jeden nedostatek, který mu mírně vadil.

"Z mého pohledu byl seriál velmi dobře obsazený a zpracovaný. Co je mi líto, že když už se pracuje s tolika reálnými fakty, tak by se mělo pracovat důsledně a tak, jak se to skutečně odehrávalo a jací byli skutečně hlavní hrdinové. Myslím si, že pan Mareš, kterého velmi respektuji jako skutečně úspěšného a významného policistu, tak scénáristicky to dle mého nezvládl úplně správně," řekl pro ŽivotvČesku.cz v první části komentáře Ivan Langer, který se v roce 2008 zasadil na postu šéfa rezortu vnitra o reformu policie a její modernizaci.

Televizní divák prostřednictvím seriálu viděl poměrně skvělé nastínění někdejší doby v souvislosti s kostýmy či dobovými rekvizitami. Pozoruhodné bylo i to, že se podařilo sehnat vozidla, která se po revoluci objevovala na silnicích.

"Z čeho mám trochu obavu, tak aby ti, kteří devadesátky neprožili, tak aby se na skutečná 90. léta v České republice nedívali optikou tohoto seriálu. Myslím si, že veřejnoprávní televize by si zasloužila Devadesátky jako jsme měli v seriálu První republika, protože devadesátá léta bylo období obrovské svobody a budování tohoto státu. Myslím si, že příběhy, jak vznikaly rodinné firmy a podnikání obecně, a jak se měnily lidské životy, by si zasloužilo také zpracování," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik.

Nejsledovanějším dílem Devadesátek byl pátý věnující se orlickým vrahům. Vidělo jej 2,41 milionu diváků a epizoda se tak stala nejsledovanějším nedělním pořadem v hlavním vysílacím čase od začátku elektronického měření sledovanosti v roce 1997.

Podle České televize kriminální série oslovila přibližně stejně muže jako ženy (47:53), a to zejména ve věkové skupině 45-64 let, a následně ve skupině 25-44 let. Zájem o seriál stoupal se vzděláním diváků.

Redakce ŽivotvČesku.cz získala autentické policejní snímky z Muzea Policie České republiky, které dokládají, jak probíhalo vyšetřování tzv. orlických vrahů. Redakci dal svolení k jejich publikování ředitel muzea Radek Galaš. "Snímky jsou umístěny ve stálé expozici. Je samozřejmě možné je použít v tom formátu, který je na našem webu. Tyto snímky nemáme v originále a byly nám předány v této podobě v roce 2010, kdy byla budována část expozice věnovaná kriminalistice a tzv. orlickým vraždám," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ředitel muzea.

Kdo je Ivan Langer:

Narodil se 1. ledna 1967 v Olomouci. V letech 1996–2010 byl poslanec Poslanecké sněmovny, český ministr informatiky a ministr vnitra. Jako politik se Ivan Langer zabýval zejména veřejnou správou, bezpečností a rovněž drogovou problematikou. Jako poslanec či ministr vnitra se podílel na projektech jako jsou rozvoj eGovernmentu v ČR, Reforma Policie České republiky, Otevřená minulost, digitalizace, omezení zneužívání odposlechů, boj proti korupci. Také národnímu koordinačnímu mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech či obnově techniky profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.