Bývalý policejní psycholog sestavil příběh k masovému vrahovi z univerzity: Kluk trpí psychickou nemocí, hraje si se zbraněmi, touží někoho zabít
Komentář: Česká republika se v sobotu ponořila do státního smutku. Policie v pátek potvrdila, že masový vrah na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je zároveň pachatelem dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese - minulý pátek zastřelil dospělého muže a jeho dvouměsíční dceru. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil psycholog Jeroným Klimeš, který se v minulosti zabýval policejní psychologií – sestavil pravděpodobný příběh, co ovlivnilo to, že čtyřiadvacetiletý muž šel bezdůvodně vraždit a zanechal po svém běsnění mnoho mrtvých a zraněných.
Klimeš vysvětlil, že důvodů, které »vysvětlují«, proč student fakulty zabíjel, je mnoho. "Fantazii, jak se to skutečně stalo, se meze, bohužel, nekladou. Lidí si do toho příběhu mnohé dosazují," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz odborník s tím, že do hlavy pachateli nikdo neviděl.
"Kluk trpí příkladem nějakou psychickou chorobou, hraje si se zbraněmi, touží někoho zabít. Tak jde do Klánovického lesa, tam spáchá dvojnásobnou vraždu. Jeho otec to zjistí, vyčítá mu to, tak jeho syn vezme jednu ze zbraní, které má doma, otce zavraždí a řekne si, že teď už se to o něm ví. Zpanikaří a zrealizuje svůj plán - jde a vraždí na univerzitě, pač není jiný »Artemidin chrám«. Vždy říkám, že když nemáte nic, průměrný romanopisec napíše z mála mnoho příběhů, které se dají vykládat, proč to udělal," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš s tím, že je potřeba počkat na výsledné šetření policie.
Deník MF DNES nezávisle na Klimešovi dnes uvedl, že mnohonásobný vrah měl v poslední době trpět psychickými problémy. Podle jeho zdrojů se měl v minulosti s nimi i léčit. O to větší záhadou je, jak mohl získat zbrojní průkaz. Dalším děsivým faktem v souvislosti s tím je, že policii nepřišlo zvláštní, že student registroval poměrně významné množství zbraní. Kriminalisté ve svém vyjádření po střelbě na univerzitě uvedli, že studenta měli zahrnutého mezi možnými pachateli, a to v souvislosti s dvojnásobnou vraždou v Klánovickém lese.
"Pokud o někom řekneme, že je pomatený, tak to potom vysvětluje jakékoliv podivné chování. Když do rovnice toho chování dosadíme »bulharskou konstantu« (je to číslo, kterým se vynásobí nějaký údaj, aby vyšlo to, co chceme, pozn. red.), která vysvětlí všechno, tak za to se zkrátka dá schovat všechno. Když jednou připustíme, že ten člověk byl pomatený, což nevíme, tak jeho chování může být jakkoliv nelogické, protože to slovo »pomatený« vysvětluje úplně všechno," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš s tím, že ideální je, když lidé počkají na závěry vyšetřování a zdrží se »vytvářením příběhů, jak to bylo«.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.