Bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula promluvil o riziku nové varianty covidu

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2022

Za posledních sedm dní bylo zaznamenáno celkem 10.998 nově nakažených, tedy zhruba o 15 procent méně než v předešlém týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále ubývá i hospitalizovaných a úmrtí lidí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Počet zemřelých s covidem-19 za uplynulý týden byl skoro o třetinu nižší než v předchozím týdnu. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (58) na dotaz uvedl, zda existuje riziko, že by se v souvislosti s podzimní vlnou objevila klinicky závažnější varianta koronaviru.

"My zatím se mírně opájíme tím, že vývoj viru je pozitivní v tom smyslu, že je sice výrazně rychlejší, ale klinicky závažnější varianty nejsou. Ono je logické, že musí být rychlejší, protože jedině tak může vytlačovat předchozí pomalejší varianty, které se tady šířily. Ono to na druhou stranu neznamená, že vždy další varianta musí být mírnější, byť to je méně pravděpodobné, ale musíme počítat s tím, že přijde varianta, která bude klinicky závažnější a která bude potom vyžadovat jiná opatření, jinou optiku, než je to v tuto chvíli," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula.

Po celý uplynulý týden se snižují denní nárůsty počtu nakažených koronavirem ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne. Nejvíce nově nakažených bylo v pondělí 22. srpna, a to přes 2500, kdežto v předešlém týdnu se denní nárůsty dostaly skoro na 2900 případů nákazy.

Zároveň ubývá v poslední době i testovaných. Ve čtvrtek bylo provedeno 3818 PCR testů a 3005 antigenních, což bylo dohromady o 14 procent méně než před týdnem. Navzdory snížení množství testů ale klesl v nejpočetnější kategorii testovaných - diagnostické - podíl odhalených nákaz. Ze 32,5 procenta za předešlý čtvrtek se v této kategorii, v níž jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, snížil na 29,61 procenta. V ostatních dvou kategoriích, preventivní a epidemiologické, však podíl pozitivních na počtu provedených testů stoupl.

Téměř po celý srpen postupně klesá množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Ke čtvrtku bylo hospitalizovaných 810, což bylo asi o pětinu méně než před týdnem. Počet těžce nemocných ale vzrostl z 31 za předchozí čtvrtek na nynějších 40. Výrazně se v posledních dnech snížilo množství úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní bylo zaznamenáno 54 zemřelých, zatímco v předešlém týdnu jich bylo 78.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno více než 4,03 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je asi 304.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.772 lidí s covidem-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.