Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar odhalil, co může způsobit v dalších dnech nárůst nakažených

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2020

Základní školy byly uzavřeny od 14. října. Žáci 1. a 2. tříd základních škol se vrátili ve středu 18. listopadu. Další žáci základních škol se vrátí do školních tříd od pondělí 30. listopadu. Bez omezení půjdou děti z prvního stupně a 9. třídy, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat. Ovšem právě návrat školáků může představovat poměrně vysoké riziko. Alespoň to odhadl pro ŽivotvČesku.cz bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar.

"Obávám se, že návrat žáků do škol už teď za stávající epidemiologické situace může způsobit opětovné zhoršení vývoje," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník s tím, že návrat prvňáků a druháků do lavic by o týden zpozdil. "Z epidemiologického hlediska se mohlo ještě chvíli počkat, ale tlak je velký a hledá se kompromis různých stran," upřesnil.

Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 pozitivních případů, což je o 1402 případů méně míň než před týdnem, ale nejvíce za uplynulých 6 dnů. Aktuálně má nákazu 95.501 lidí. Počet úmrtí stoupl na 6874.

"Sledované ukazatele sice klesají, ale jsou stále na poměrně vysoké úrovni. Pokud se školy stanou místem zvýšeného přenosu, bude docházet k nárůstu komunitního šíření po multiplikaci počtu nakažených v rodinách a opět bude stoupat virová nálož v populaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Maďar, co může epidemie na našem území lidově řečeno vrátit do sedla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.