Část klientů Vodafonu bude muset vyměnit telefon. Operátor vypne 3G síť

Vodafone je jeden ze tří největších českých operátorů.
Vodafone je jeden ze tří největších českých operátorů.
Foto: pixabay.com / vodafone
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2020

Pro některé klienty sítě Vodafone to není potěšující zpráva. Mobilní operátor plánuje vypnout 3G sítě v Česku. Stane se tak k 31. březnu 2021. Nahradí je modernějšími kmitočty 4G LTE a 5G. Aktuálně jde o jedno procento klientů operátora, kteří v síti 3G využívají mobilní internet, si bude muset vyměnit mobilní zařízení. Netýká se ale těch, kteří využívají svůj přístroj jen pro hovory a SMS zprávy.

Pro dosavadní 3G uživatele operátor poskytl rady a pomoc, jak se vybavit, aby mohli bez problémů fungovat i na novější technologii 4G LTE. Jde zejména o LTE SIM kartu, kterou operátor vydává od roku 2013. Ověřit, zda jde o LTE lze přímo na kartě. 

Kromě toho zákazníci potřebují zařízení, které se k LTE síti umí připojit. Vypnutí 3G umožní Vodafonu využívat frekvence efektivněji. Většina zákazníků společnosti se k internetu z mobilu připojuje přes mobilní síť 4G LTE, objem měsíčně přenášených mobilních dat stále roste.

Je to (uvolnění frekvencí) zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G. Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná,” uvedl pro Novinky.cz viceprezident pro technologie Vodafonu Milan Zíka.

Sítě 5G začala na začátku července jako první tuzemský operátor nabízet komerčně společnost O2, ostatní operátoři pokračují v testovacím provozu ve vybraných lokalitách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.